Втората сума отива за 303 проекта в 194 населени места, а ефект щяло да има за 5,9 млн. души, посочват от правителството

Допълнителни 166 млн. лв. отпусна от бюджета правителството в оставка на общините, решиха министрите на заседанието си в сряда.

От тях 100 млн. лв. са предвидени за капиталови разходи чрез увеличение на целевата субсидия. За вдигане на трудовите възнаграждения на служителите в делегираната от държавата дейност от 1 юли са предвидени 30,3 млн. лв., а 34,3 млн. лв.

ще бъдат използвани за по-високи заплати

на медицинския персонал, зает в здравните кабинети в държавните и общинските ясли, детски градини и училища. Целта е да се достигнат минималните нива на заплащане, договорени в колективния трудов договор в отрасъл “Здравеопазване”.

За финансова подкрепа на библиотеките с регионален характер, включително за възнагражденията на персонала, се дават 1,4 млн. лв.

В мотивите на решението се посочва, че с допълнителните пари в условията на продължаващо нарастване на цените на основните материали ще се даде възможност за реализиране на приоритетни обекти.

Предоставянето на допълнителните средства за служителите в общинската администрация, за медицинския персонал и за библиотеките щяло да повиши качеството на предоставяните услуги в тези сектори.

Още 426 млн. лв. ще получат общините, стана ясно от думите на премиера след заседанието на правителството

“За разлика отпреди, когато Борисов раздаваше парите както си реши, на оперативно заседание одобрихме на базата на обективни критерии да бъдат реализирани 303 проекта в 194 български общини, покриващи население от 5,9 милиона жители”, заяви Кирил Петков.

Парите идват от бюджета на МРРБ. Специална междуведомствена работна група е разгледала предложенията за изпълнение на инфраструктурни проекти – реконструкция и ремонт на улична мрежа и общински пътища, доизграждане и основен ремонт на водопроводни и канализационни мрежи и съоръжения, и други. В прегледа са били включени и проекти за ремонт на читалища.

Това става ясно от доклад, изготвен от нея, обявен от финансовото министерство на сайта му. Има и пълен списък на общините, които ще получат целево финансиране.

Основен критерий за подбор на предложенията е да имат пълна готовност, в т.ч. съгласувани и одобрени технически или работни проекти, както и влезли в сила разрешения за строеж, когато такива се изискват.

За да се постигне максимален ефект, в зависимост от населението на отделните общини са били

въведени тавани за финансиране на проект, както и за дадена община

При население от 2000 души ще се отпускат между 1 млн. и 1,5 млн. лв. - това е най-ниската сума. Максималната е 15,75 млн. при население от над 100 хил. души.

Проекти със заявено общо финансиране над зададените лимити са били отхвърлени. Прието е, че ще се дават пари за два проекта на община. Трети се счита за допустим, в случай че заявеното общо финансиране не надхвърля 150% от определения праг. За общините с районно деление като София, Варна и Пловдив се прилагат критериите на ниво район.

За да няма двойно финансиране, е възприет и подходът да бъдат отхвърлени проекти, за които има предвидени собствени или заемни средства, както и пари от европейските структурни и инвестиционни фондове.

Подборът е бил направен от постъпили заявления в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в Министерството на финансите за 740 проекта на обща стойност от над 1,541 млрд. лв. Одобрени са 303 предложения за 194 общини с население 5 912 850 души.

146 проекта са за ВиК, за които отиват 188,595 млн. лв.,

220,659 млн. са заделени за общински пътища

по 144 проекта, за техническа инфраструктура финансирането е 9,741 млн., а за ремонт на 5 читалища са заделени 7,465 млн.

Парите за одобрените проекти идват от бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез преструктуриране на разходите. Според междуведомствената работна група подборът на проекти осигурявал максимално справедливо разпределение на средствата, пропорционалност спрямо заинтересованите страни и представителност, защото се обхващали 73% от общините и 86% от населението на страната по данни на НСИ.

В сряда правителството гласува и изплащане на 79 млн. лв. компенсация за хотелиерите за настаняване на украински бежанци още в рамките на деня.

Парите по принцип са за периода април-май, но част от тях ще отидат и за настанявания и по-рано, тъй като имаше частични забавяния. Средствата са европейски, подчерта премиерът Кирил Петков.

Получатели на помощта са 562 хителиери - 112 за март, 173 за април и 512 за май, които са осигурили 1 831 572 броя нощувки. (24часа)

Одобрихме на базата на обективни критерии да бъдат реализирани 303 проекта в 194 български общини, покриващи население от 5,9 милиона жители, заяви Кирил Петков след заседанието на правителството в сряда.