Прекратяват подписания меморандум с компанията
23 март 2022 г. След заседанието на Министерския съвет от правителствената информационна служба идва съобщение, че в присъствието на министър-председателя Кирил Петков министърът на енергетиката Александър Николов подписа меморандум за сътрудничество с Gemcorp Holdings Ltd. и IP3 Corporation.
20 юли 2022 г. - правителството е решило Александър Николов да прекрати меморандума с Gemcorp. Това решение няма да доведе до плащания от българска страна. С тези думи премиерът в оставка Кирил Петков сложи край на сагата, предизвикала силни вълнения у нас.
А компанията с оня 1 млрд. долара игра у нас точно 120 дни, след като се появи с подписания меморандум. За тези 4 месеца документът бе и страстно хвален, и остро критикуван. Първо правителството обясни, че меморандумът е за сътрудничество в енергийни проекти, а в резултат на това партньорство в България се очаквали инвестиции от 1 млрд. долара. По думите тогава на министър Николов въпреки риска, свързан с военните действия в Украйна, чуждите инвеститори оценяват високо действията на правителството в подкрепа на бизнеса.
А от ГЕРБ отвърнаха, че управляващите опитвали да дадат цялата ни енергетика на една офшорка.
И въпреки че двете фирми бяха представени като американско-британски консорциум от меморандума за 1 млрд. долара
надничаха връзки с подложената на
международни санкции заради
войната Русия и фалиралата КТБ
Зад компанията Gemcorp стоят връзки с руския олигарх Алберт Авдолян, обвяви собственикът на разследващия сайт “Биволъ” Атанас Чобанов. Авдолян е руски бизнесмен, който инвестира главно в телекомуникации. А името му е замесено като купувач на “златен паспорт” в Малта – схема, която ЕК се бори да спре за всички държави, които я предлагат, включително и България. Авдолян държи и дялове в “Газкомплектсервиз”, която е дъщерна фирма на “Газпром”.
Gеmсоrр e извecтнa зa Бългapия кoмпaния. Tя бe cpeд инвеститорите в КТБ. А пpeз 2019 г. в чeшки мeдии ce зaвъpтя, чe компанията е сред кандидатите за купувач на бизнеса на ЧЕЗ у нас.
Gеmсоrр е основана от българина Aтaнac Бocтaнджиeв пpeз 2014 г. Пpeди тoвa тoй бe cpeд мениджърите на регистрирания в Лондон инвестиционен фонд VТВ Сарiіtаl, чacт oт гpyпaтa нa caнкциoниpaнaтa pycкa бaнкa BTБ.
Алберт Авдолян е съосновател, който бил близък на Сергей Чемезов – колега на руския президент Владимир Путин от КГБ и един от най-близките до него в днешно време. Той е включен в списъците със санкции на САЩ.
Toгaвa пpeд Rеutеrsѕ Бocтaнджиeв зaявявa, чe e нaбpaл 500 млн. дoлapa от европейски инвеститори.
От правителството неофициално коментираха, че
от 3-4 години в Gemcorp няма
руски капитали
На 31 март 2022 г. Бостанджиев най-сетне говори пред българска медия. До този момент телефонът му е изключен, твърди се, че е в САЩ. Бостанджиев избира да говори пред “Капитал”. Казва, че може да осигури доставки на газ.
Бизнесменът обявява, че през миналия ноември имал срещи в София с президента Румен Радев, на която присъствали бившият посланик на САЩ в Полша Жоржет Мосбахер и Майкъл Хюит (пенсиониран контраадмирал от армията на САЩ) от IP3. Според Бостанджиев е бил представен интерес за инвестиции в енергийни проекти за зеления преход, както и малки модулни ядрени реактори.
Пред “Капитал” Бостанджиев потвърждава, че в Gemcorp няма руски капитали от две години.
На 1 април 2022 г. премиерът Кирил Петков обяви, че ДАНС започва проверка на Gemcorp, която обхваща 5-годишен период назад. Докладът е изготвен за три седмици и в него е посочено, че
България може и да наруши санкциите
срещу Русия, ако работи с Gemcorp
На 1 юни 2022 г. депутатите решиха да се създаде временна комисия, която да се заеме с подписания мемеморандум за 1 млрд. долара. Днес комисията има поредно заседание, като предварително бе обявено, че на него ще бъдат изслушани премиерът в оставка Кирил Петков, вицепремиерът Асен Василев и енергийният министър Александър Николов.
Премиерът Кирил Петков обаче е изпратил писмо до председателя на комисията Емил Георгиев от БСП, че няма да присъства, защото е на посещение в Азербайджан.