Специалната комисия, която трябваше да нищи прекратения преди ден меморандум на енергийното министерство с американската компания Gemcorp изслуша в четвъртък единствено енергийния министър в оставка Александър Николов. На заседанието бе поканен и премиерът Кирил Петков, но той не дойде. Заседанието на комисията завърши без решение, тъй като няма парламентарно време то да влезе и в пленарна зала.

Близо час депутатите спориха дали има руски офшорни капитали в американската компания, както и дали меморандумът има някакви обвързващи клаузи или правни последици от прекратяването му.

„Меморандумът с GЕMCORP и IP3 CORPORATION не поражда каквито и да е ангажименти за България“, заяви Александър Николов в отговор на въпрос на Теменужка Петкова от ГЕРБ. Като „неангажиращ ангажимент и наличие на добри намерения“, определи министърът документа. Той бе категоричен, че не може да има никакви правни последици и от неговото прекратяване.

„След взетото решение на кабинета двете компании са уведомени, че документът се прекратява“, заяви Николов. И увери, че нито една от компаниите не е реализирала какъвто и да е проект в България, няма и вреди за страната ни.

Ивайло Мирчев от ДБ попита кой е препоръчал GЕMCORP, а Николов заяви, че в разговори с IP3 CORPORATION било станало ясно, че те искат да работят с GЕMCORP.

Николов заяви още, че е подписан инвестиционен меморандум, което означава намерения, а не сделка. Той отново отрече да има предложение на компанията за участие в прословутия завод за батерии, както и за това, че се очакват пари по плана за възстановяване, или други европейски средства.

Според Десислава Трифонова от ГЕРБ при прекратяването на меморандума има арбитражни клаузи с арбитраж Париж и допусна, че това може да доведе до някакви правни последици за държавата. Депутатът от ДПС Петър Чобанов допусна, че има и конкретна работа, която се е вършела по този меморандум, например дъщерни дружества на БЕХ не са поели обвързващи ангажименти по този меморандум, което да стане после предмет на евентуален арбитраж.

„Описано е в договора, няма никакви ангажименти нито за едната, нито за другата страна, затова не можем да търпим никакви финансови загуби като държава“, категоричен бе Венко Сабуртов от ПП.

Документът за сътрудничество между американската компания Gemcorp и България за съдействие в планирането и изпълнението на проекти за чиста енергия, за развитие на ядрената енергетика и за защитата на критичната енергийна инфраструктура беше подписан на 23 март. Малко по-късно, разследване на "Файненшъл таймс" разкри връзки между Gemcorp и високопоставени официални лица и олигарси от Русия.

Тогава стана ясно, че не е имало предварителна проверка от ДАНС на компанията. Такава бе поръчана по-късно, а докладът показа, че е имало руски капитали, но преди четири години, в момента няма доказателства за такива. Въпреки това, преди два дни, премиерът Кирил Петков обяви, че е взето решение меморандумът да бъде прекратен=