Проектни заявления за изграждане на нови ВЕИ за над 24 000 мегавата инсталирана мощност са постъпили в Електроенергийния системен оператор (ЕСО) до началото на август 2022 година. Пиковото потребление на България не е стигало 8000 мегавата, а инсталираните мощности и нас са 12 000 мегавата. 

Огромният брой заявления наложи ръководството на ЕСО обсъди неотложните стъпки за адекватното развитие на електропреносната мрежа на работна среща с ВЕИ-инвеститори, в която участваха председателят на КЕВР Иван Иванов и служебният заместник-министър на енергетика Еленко Божков.

Този бум е от 2019 година до началото на  август 2022 година.  Със заявените за изграждане нови ВЕИ от над 24 000 мегавата е достигнат абсолютният лимит на електроенергийната система, което изисква неотложното и адекватно планиране на бъдещето разширяване на електропреносната система, заявяват от ЕСО.

ЕСО провежда поредица от срещи с ВЕИ-инвеститорите за обсъждане на съвместни, координирани действия за разширяване на електропреносната мрежа, за да бъде посрещнат огромният инвеститорски интерес към възобновяеми източници.

.До момента в Североизточна България са заявени за изграждане  са 3000 мегавата  вятърни и фотоволтаични централи, а в района на градовете Любимец и Свиленград инвестиционните проекти са за близо 1000 мегавата фотоволтаици.  

Законодателните инициативи за регламентиране на процедурите за навременно планиране и реализиране на нужните инвестиции за развитие на електропреносната мрежа и изграждане на необходимата инфраструктура бяха във фокуса на дискусията.

По време на срещата ръководството на ЕСО очерта визията си за координирано с ВЕИ-производителите развитие на електропреносната мрежа и осигуряване на необходимия електропреносен капацитет, което трябва да се базира на заявения инвеститорски интерес.

Пред ВЕИ-производителите беше изтъкнато, че Министерството на енергетиката съвместно с ЕСО са подготвили проект на нормативни промени, с които да се гарантира изпълнението на реформите, залегнали в Плана за възстановяване и устойчивост.

Изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев изтъкна, че плановете за разширяване на електропреносната мрежа и осигуряването на оптимално най-добрите технически решения за присъединяване на новите ВЕИ-мощности трябва да следва инвеститорския интерес в съответния регион.

В рамките на дискусията изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев подчерта, че проектите за изграждане на нови ВЕИ-мощности са от изключителна важност за развитието на енергетиката на България.