До края на тази година по линия на Министерството на инвестициите и растежа ще осигурим за бизнеса 735 млн. лева, каза Александър Пулев, министър на иновациите и растежа при откриването на информационния ден за възможностите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) за малките и средните предприятия (МСП).
Събитието е организирано онлайн. Вчера от МИР обявиха че към него имат интерес над 1100 фирми, а в първите минути на информационния ден вече се бяха включили 500 участници.
НПВУ е нов инструмент на ЕС, създаден, за да бори с пандемията и икономическата криза, но и да осигури на икономиките на ЕС на по-конкурентна база, и да ги направи по-силни, каза при откриване на срещата вицепремиерът Атанас Пеканов. Искаме да предоставим парите от ЕС на фирмите по прозрачен начин, за да стане икономиката ни по-силна. ЕС се намира в тежка, икономически несигурна и напрегната ситуация, но това дава и възможност да направим икономката по-силна, посочи Пеканов.
Малките и средни предприятия са двигател и гръбнака на икономиката - там е заетостта, иновациите и възможността за догонване на другите европейски страни, каза Александър Пулев. Инвестициите в дигитализацията и в "зеления преход" ще намалят разходите на фирмите и ще ги направят по конкурентоспособни, добави той.
Да, ние сме служебен кабинет, но държавата работи при отлична приемственост, каза министър Пулев. Министерството на иновациите и растежа работи рамо до рамо с екипа на вицепремиера Атанас Пеканов да дадем глътка въздух в критичен момент на най-уязвимия сегмент на българския бизнес - микро, малките средни предприятия, каза Пулев.
Имаме вече отворен процедура по НПВУ, свързана с технологична модернизация и там срокът за подаване на проекти е 21 септември. Усилията са насочени към преработвателната промишленост, за управление на отпадъците, творческа дейности и други, с общ бюджет от 260 млн. лева. Следващата процедура на МИР е с бюджет 30 млн. лева с фокус внедряване на ИТ решения, включително за киберсигурност. При нея се надявам да стигнем до 1400 фирми, каза Пулев, цитиран от БТА.
До края на годината работим да открием още две процедури по НПВУ – едната е за 200 млн. лева за фотоволтаици и съпътстваща инфраструктура - батерии за съхранение на енергия. Тук не говорим за индустриални паркове, а за малки и средни фирми, каза министърът. Другата процедура е за 120 млн. лева за развойна дейност.
За популяризиране на НПВУ непрекъснато правим срещи - тази събота отиваме в Пловдив и Пазарджик. Миналата седмица бяхме в Перник и Благоевград, припомни Пулев.