Старата кожарска фабрика става производствена база за медицинско оборудване, високотехнологични производства заместват някогашните заводи
Утвърдени инвеститори в Тракия икономическа зона откриват нови мощности
Модерните заводи привличат и чужденци за работници - кохорта мексиканци правят чипове
Индустрията на Пловдив се възстанови бързо от ковид вълната и към момента безработицата в региона отново е под 2%, сочат данните на националната статистика.
“След първоначалния шок и затварянето броят на безработните достигна 9%, което е невиждано в Пловдив в последните 15 години. Но
местната икономика е добре балансирана
и хората от сектори като хотелиерство и ресторантьорство, които бяха обект на най-големи ограничения, се пренасочиха към работа в производството.
Така още в края на 2020 г. безработицата падна на 4%, а в момента е наполовина, което е под санитарния минимум за страната”, обяснява зам.-кметът по бизнес развитие Стефан Стоянов.
Като резултат от това пренасочване и досега хотелите и заведенията изпитват глад за кадри, защото заводите предлагат добри условия и не се наблюдава масово връщане на работниците към сферата на услугите.
“Повечето компании в Пловдив и региона са експортно ориентирани - изнасят за Европа и Северна Америка, и успяха бързо да се реорганизират в ковид кризата. Дори
разкриха нови работни места, защото разшириха своите производства
Област Пловдив е национален лидер по издаване на разрешителните за строеж на индустриални бази”, казва Стефан Стоянов.
Този ръст в изграждането на нови заводи води и до разрастване на жилищното строителство, защото работните места привличат нови хора в Пловдив.
Сред знаковите инвестиции от последната година са оптичните производства на “Оптикс” и “Кимкооп”, които откриха нови бази, разширявайки досегашните си заводи, които бяха в Панагюрище. През февруари 2022 г. беше прерязана лентата на новия производствено-развоен център на “Оптикс” за изделия с военно и гражданско предназначение.
Той се намира в Южната промишлена зона, а инвестицията е 10 млн. лв.
“Избрахме Пловдив, защото се развива изключително бурно в последните години и е в чудесна комуникация с Панагюрище. Най-ценният ми развоен ресурс е тук, където има утвърдени и авторитетни учебни заведения”, каза на откриването изпълнителният директор на фирмата Иван Чолаков.
Новата база на “Кимкооп” е в Тракия икономическа зона - край Царацово, и в нея са вложени над 7 млн. лева. Работата там е за висококвалифицирани специалисти.
Изпълнителният директор на фабриката Калин Георгиев подчерта, че една от причините да бъде избран районът на Пловдив са многото висши училища и на първо място - Техническият университет.
“И двете производства са много специализирани, не са големи и не осигуряват стотици работни места, но имат висока добавена стойност, а това е нещо, което винаги сме искали. 90-те години, в които се радвахме на всяка открита бензиностанция или шивашка фабрика на ишлеме, минаха.
Инвеститорите вече местят тук центровете си за нови разработки”,
коментира зам.-кметът Стефан Стоянов. Пазарът на труда у нас и конкретно в Пловдив остава относително евтин. Заради високотехнологичните производства вече не си струва в региона да се инвестира в шивашка или обувна промишленост, защото няма откъде да се намерят работници, съгласни да работят за ниски заплати.
Затова и този тип производства просто напускат Пловдивска област.
За сметка на това някои производства надграждат досегашните си дейности с по-сложни. Фабриката за велосипеди “Макском” се разширява за пореден път и с австрийския гигант “Пиерер” ще произвеждат електрически.
За новия завод са закупени 200 декара в Тракия икономическа зона. Инвестицията ще е за над 80 млн. лева и ще осигури над 1000 нови работни места.
“Това е успешна крачка на една българска фирма
20-25 г. са на пазара и се развиват добре, като си партнират с най-големите в света. Тоест имаме чисто нова българска индустрия, която се съвзе от банкрута на социалистическата икономика и вече се конкурира успешно на световния пазар”, обобщава Стефан Стоянов.
Друг пример в тази посока са две нови производства - на медицинско оборудване на фирма BTL Industries, което ще бъде на мястото на някогашната кожухарска фабрика в Пловдив, и на нитрилни ръкавици. Втората база вече работи на “Кукленско шосе” в Пловдив, след като беше открита през юни. Това е
първото производство на медицински ръкавици в ЕС
Зад него стои българският стартъп PPS Manufacturing, свързан с BTL Industries. Инвестицията е от 15 млн. лева.
Заводът за високотехнологично медицинско оборудване - за кардио, рехабилитация и красота, в момента се изгражда, ще струва над 20 млн. лв. и се очаква да заработи през 2023 г.
“Хубаво е, че на мястото на старата и замърсяваща кожарска фабрика ще има високотехнологичен завод”, допълни зам.-кметът.
Зад тези инвестиции стоят и усилията на градската управа.
“С моите съдружници Антон Петров и Димитър Стамов никога не сме си мислили да инвестираме другаде, а не в Пловдив. Ние сме кореняци и искахме производствената ни база да бъде именно в града, за да бъде удобно на нашите работници и да не им се налага да пътуват дълго.
Може би е и форма на местен шовинизъм. И когато започнахме да търсим съдействието на община Пловдив, получихме цялото разбиране, от което се нуждае един инвеститор.
Благодарим на кмета Здравко Димитров и на заместника му Стефан Стоянов, винаги сме разчитали на тях и заводът ни за нитрилни ръкавици вече е факт, работим и по производствената база за медицинско оборудване”, казва изпълнителният директор на BTL Industries Георги Петков. Тези
модерни заводи привличат работници не само от страната, а и чужденци,
защото поне до инфлацията от последните месеци заплатите в тях растяха по-бързо от разходите за издръжка.
“Например в “Сенсата”, която е американски завод за производство на чипове, работят цяла кохорта мексиканци. Пловдив предлага много добри условия на живот. Заплатите са по-ниски, отколкото на Запад, но наемите са несравнимо по-евтини, издръжката на живота - също.
Ако инфлацията продължи, ще трябва да правим нови анализи какво е съотношението между доходи и разходи”, обяснява Стефан Стоянов.
Друга тенденция от последните години е
дългогодишни инвеститори да разширяват производствата си
Емблематичен е примерът с “Либхер”, които имат завод за хладилници от 20 години в Радиново в Тракия икономическа зона. В момента производствената им база е с площ от 100 дка, а там работят 2500 души. А в Пловдив направиха и техен завод - за производство на бетонобъркачки.
Българската фирма “Атаро клима” вече произвежда климатични системи за цяла Европа, почти изцяло автоматизирано. За последните 30 години и с инвестиции от 700-800 млн. лв. Комбинатът за цветни метали от замърсяващо околната среда предприятие се превърна във високотехнологично и щадящо природата производство.
Работните места в производството в Пловдивска област през 2021 г. са 70 771. За сравнение в София-град те са 56 529, а в София-област - 18 995.
Според Стоянов това отрежда на Пловдив водещото място сред индустриалните центрове в страната.