До 22 септември българските компании и научни организации могат да кандидатстват за финансиране на проекти до 800 000 лв. в Осмата тръжна процедура на Европейската космическа агенция (ЕКА) за България. Тя е с общ бюджет от 2,2 млн. лв. за изпълнение на български проекти, напомня Министерството на иновациите и растежа.
През последните години са проведени седем тръжни процедури за България, като са постъпили 127 проектни предложения, от които са сключени 39 договора между ЕКА и българските участници в процедурите. Средната стойност на изпълняваните проекти е 284 000 лв., като общият използван бюджет дотук е над 13 млн. лева.
Благодарение на българското участие в тръжните процедури на ЕКА до момента наши учени са разработили прибор, който участва на международен спътник за измерване на радиацията в орбита около Марс. Вече шеста година българските учени предоставят информация от апаратурата на борда на спътника Екзо Марс. Тя е достъпна, както за цялата научна общност, така и за планетарната база на Европейския съюз.
Българска разработка е и космическата оранжерия, която ще пресъздава специфичните условия на околната среда за отглеждане на растения в космически условия.
Между одобрените проекти съществуват и много такива, които дават решения относно качеството на атмосферния въздух в градска среда; радиолокация на данни, отчитащи позиционирането на плаващи обекти в морска среда; модели за разработване на микробното разграждане на отпадъци; модули за космическа храна за екипажи; наблюдение на селскостопански и горски площи и листната маса; система за наблюдения на големи хидроенергийни резервоари /язовири/, която може да предоставя решения в полза на държавата; захранващи системи от наносателити и редица други.
Ползите от реализираните български проекти доведоха и до сътрудничества с други космически агенции, което прави България солиден партньор в общността на държавите с космическа индустрия.
Осмата тръжна процедура на ЕКА е отворена за кандидатстване от 18 юли до 22 септември 2022 г., а проектните за предложения се подават, след предварителна регистрация на страницата на ЕКА. Повече информация може да бъде намерена тук https://doing-business.sso.esa.int/
или на емайл: [email protected]
Могат да участват българските микро-, малки и средни, включително стартиращи предприятия, както и научноизследователските организации, които искат да създават нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство.