Изкривените от идеологията политики за индустриални субсидии на големите западни държави, като американските закони за чиповете и науката, са обречени на провал, каза Лоу Дзиуей, бивш министър на финансите на Китай, на Глобален форум за управление на активи в събота, цитиран от Радио Китай.
„Има много малко успешни случаи на индустриални политики за насочена подкрепа на бизнеса. Законът за субсидиране на фирмите за полупроводници, известен като CHIPS, забранява на американски компании, получаващи субсидии, да разширяват инвестициите си в Китай. Този вид изкривена от идеологията политика за индустриални субсидии ще се провали“, отбеляза Лоу.
„Решаващата роля на пазара в разпределението на ресурсите е ключова и прекомерната зависимост от правителството, вместо от пазара, е обречена да се провали рано или късно. Като се има предвид настоящата международна среда, неправилното функциониране на фискалната и паричната политики на големите западни държави и избухването на геополитически конфликти също директно разклатиха основите на глобализацията. Търговският протекционизъм обаче няма да реши никакъв проблем, тъй като самият търговски протекционизъм е проблемът“, каза Лоу Дзиуей.
Според бившия министър, процесът на икономическа глобализация през последните четири десетилетия е позволил на страните да използват по-добре своите сравнителни предимства и подобрят ефективността на производството.
„Икономическата глобализация може да срещне възходи и падения, но в дългосрочен план тя ще надделее. Китай ще продължи да работи заедно със света, за да генерира повече сигурност за глобализацията и да даде тласък за укрепване на стабилността на световната икономика“, каза той. „Китай е един от най-важните бенефициенти на глобализацията, а също и най-твърдият неин поддръжник и защитник“, подчерта Лоу Дзиуей.