Трябва да бъде приет до края на годината, за да получим 700 млн. евро по плана за възстановяване

Закон за личния фалит ще дава втори шанс на коректни граждани, които заради тежки житейски ситуации - болест, раздяла, погрешни решения, са изпаднали в невъзможност да погасяват кредитите си. Проектът беше представен в понеделник от министрите на правосъдието и иновациите Крум Зарков и Александър Пулев. Той трябва да влезе в сила до края на годината, защото от него зависи получаването на 700 млн. евро. Парите са вторият транш по плана за възстановяване. Ние сме единствената държава в ЕС, която няма такъв закон.

“Той защитава длъжниците, а не хитреците

и не хищническите пориви на някои от кредиторите”, обясни Зарков.

Личният фалит ще бъде обявяван от съда. Той ще образува дело само по искане на длъжника, ако е добросъвестен, а не на кредиторите. Той трябва да разполага с имущество. Ако няма, съдът само обявява неплатежоспособността. За да започне делото, се подава молба, към която се прилагат доказателствата защо не може да се плаща. Съдебната такса ще е 20 лева.

Пред съда длъжникът представя план за погасяване. Ще има и синдик, но той ще го подпомага. Ще има и възможност за освобождаване от непогасени задължения, но когато длъжникът е добросъвестен.

Законът посочва и кой е такъв - който поема задължения съобразно своето имущество и доходи и не уврежда интересите на кредиторите.

След изтичане на 3-годишен срок могат да се погасят задълженията за удовлетворяване на вземанията в одобрения от съда списък. Срокът започва да тече от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване. Когато няма такъв - от първия опис на имуществото. Погасяването може да настъпи, ако длъжникът е заплатил разноските в производството и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.

Предвижда по-дълъг срок за погасяване на задълженията - 10 години.