България вече може да получи първите пари по плана за възстановяване, след като падна и последната пречка за плащането на парите. Сумата е 2,6 млрд. лв., и е включена в бюджета за тази година.
Парите се бавеха, защото не бе избран изпълнител на проекта за телекомуникационна мрежа за нуждите на МВР. Тя е за 110 млн. лв., а на първия търг не се яви никой.
В интервю за “24 часа” в края на август вицепремиерът Атанас Пеканов каза, че това е причината да не получаваме първия транш.
Вече има избран изпълнител - консорциум “Национална система за критични комуникации”, съобщиха от МВР. И уточняват, че условието е било поръчката да приключи до 30 септември и срокът е спазен, а в процедурата участвали три кандидата. В момента тече срокът за обжалване. След средата на октомври, ако това не се случи, договорът ще бъде сключен.
“Процедурата е проведена законосъобразно и в конкурентна среда. Това ще гарантира безпроблемното първо плащане по плана за възстановяване”, каза зам.-министър Моника Димитрова-Бийчър, която отговаря за този проект.
Така България вече е изпълнила поетите ангажименти за отпускането на първия транш по плана за възстановяване. Сред тях са реформи, приемане на пътни карти, подготвителни процедури и други.
Очаква се окончателното одобрение на Европейската комисия и парите да пристигнат вероятно през ноември или в началото на декември.
За да се получи второто плащане по плана, което е за над 724 млн. лв., трябва да бъдат изпълнени други над 60 мерки, като от тях 22 са промени в закони. В държавния сайт за европейски проекти са записани всички действия, които са условие за второто плащане, но са оцветени в червено, тоест не са изпълнени.
Предишният парламент успя да приеме промени само в един закон - за насърчаване на заетостта. Нови текстове в Търговския закон бяха внесени и минаха на първо четене в края на юни. Четири други закона са готови и приети от Министерския съвет и чакат парламента да ги гласува.
Други 10 са публикувани на обществено обсъждане. Те са главно на правосъдното министерство. По промените в Закона за енергетиката, които включват няколко мерки по второто плащане, още се работи.
Служебният кабинет си постави задача да подготви законопроектите и да ги остави на парламента.
Ако в началото на работата си новото Народно събрание ги гласува и Брюксел ги одобри, то в началото на следващата година може да се получи и траншът от 724 млн. лв.
За второто плащане от 724 млн. лв. се искат обаче промени в 22 закона.
Новият парламент трябва да гласува промени в 22 закона, за да може да се получи и вторият транш от 724 млн. лв. по плана за възстановяване.