Поевтиняването за ноември е с 29%, а спрямо котировките на европейските борси - два пъти
Цената на газа пада значително за ноември след поевтиняването му на европейските борси и договарянето на изгодни количества, които ще бъдат разтоварени на терминала на гръцкия остров Ревитуса.
Газът за ноември идва с летни цени, въпреки че се задава зима. Във вторник “Булгаргаз” внесе в КЕВР заявление за 166,14 лв. за мегаватчас за следващия месец, или 84,95 евро, изчислена по фиксинга на БНБ. Това е без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от компанията.
Предложената цена е приблизително два пъти по-ниска от тази на европейските газови хъбове с доставка през ноември, която към 11 октомври е около 160 евро. А спрямо тази у нас за октомври е по-ниска с 29%.
Ако се направи сравнение със септември, когато цената у нас удари тавана и беше 353 лв., поевтиняването е с 53%, или близо 187 лева. Всъщност
котировките на газа за ноември
ще са най-ниски от юни насам,
когато бяха малко над 140 лв.
Тези съществени разлики се дължат на изключително конкурентните цени, получени в рамките на проведената от “Булгаргаз” тръжна процедура за доставка на природен газ през ноември, както и на възможността да бъдат доставени пълните азерски количества по договорна цена през газопровода с Гърция, съобщават от компанията.
Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за ноември 2022 г. ще бъде депозирано в КЕВР на първо число на следващия месец, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31 октомври.
По bTV изпълнителният директор на “Булгаргаз” Деница Златева заяви, че са драстични разликите в отстъпките, на които се е купувал газ преди и които са били оферирани сега на търга, включително и спрямо тези на доставчика, който бе предложил седем танкера по време на предишното правителство. В един от компонентите, който е основен за цената,
отстъпката била близо с 30% по-голяма
Две гръцки компании - DEPA Commercial S.A и Mytilineos S.A, ще доставят втечнен газ през ноември. Те имат слотове на терминала при остров Ревитуса. Първата компания е голям енергиен търговец, в която гръцката държава държи все още мажоритарен дял. Втората се представя като глобална индустриална и енергийна компания с присъствие на пет континента.
Ако бяхме приели офертата за трите танкера, защото останалите четири бяха хипотетични, щяхме да платим няколко десетки милиона повече, сравнено с офертата, която получихме на този търг от същия доставчик, посочи Златева. При запазване на отстъпките по предишните договори цената щяла да е с 20% по-висока от внесената сега в КЕВР.
Златева припомни, че в момента тече процедурата за търг за декември, очакванията са офертите да се запазят на добри цени, което ще гарантира устойчивост.
Над 80% е пълно
хранилището
в Чирен, а до края на месеца се очаква да бъде запълнено до 90%. Близо 300 млн. кубични метра “Булгаргаз” ще нагнети в хранилището.
Над 303 000 мегаватчаса газ са пренесени по интерконектора Гърция - България в първите дни на търговска експлоатация на съоръжението, което стартира на 1 октомври, съобщиха пък от преносния оператор “Ай Си Джи Би” (ICGB). Компанията ще предложи месечен входен и изходен капацитет за ноември на 17 октомври. Търговете ще се проведат на две водещи европейски платформи.
Пускането на газовата връзка с Гърция даде възможност да се пренася по тръбата от Комотини до Стара Загора газът от Азербайджан в пълни количества и на цена по формулата с петролните деривати, която в момента е в пъти по-ниска от борсовите котировки.