Сега е времето да забогатеете, и то много, написа американският президент в социалната си мрежа, от игрището във Флорида
20 млрд. долара е загубил Илон Мъск при вчерашния крах на борсите, според Bloomberg Billionaires Index. С три трилиона долара спадна стойността на американските акции. "Американските акции загубиха 5,4 трилиона долара за два дни, тъй като тарифите на Тръмп разпалиха опасенията за рецесия" е водещото заглавие на Файненшъл таймс днес.
"Американските акции имаха най-лошата си седмица от 2020 г. насам, тъй като страховете от рецесия нарастват", обобщава Уолстрийт Джърнал.
"Американските акции загубиха 5,4 трилиона долара за два дни, тъй като митата на Тръмп разпалиха опасенията за рецесия. Индексът S&P 500 се срина с 6% в петък, след спад от 4,8% предишния ден, след обявяването на "деня на освобождението" на президента на САЩ в сряда. Спадът на индекса на сините чипове от 9,1 процента за седмицата беше най-големият от началото на пандемията преди пет години", написа в LinkedIn видният икономист Пол Барнет. Сини чипове се наричат акциите на най-големите, ликвидни и сигурни компании със стабилни показатели за доходност.
Милиардерите и вчера изгубиха милиарди. Уорън Бъфет и Лари Елисън (Оракъл) почти по 11, Марк Зукърбърг (Фейсбук) почти десет. На минус са дори онези, които онзи ден спечелиха по нещо. Бизнесът се разгневи, дребните вложители изпаднаха в паника.
Новите мита на президента Доналд Тръмп полуват ответни удари от всички посоки – макова разпродажба на акции, чуждестранни ответни мерки, гняв от корпоративна Америка и скептицизъм от страна на председателя на Федералния резерв и някои съюзници в Конгреса. Засега президентът е непреклонен пред лицето на глобалната турбуленция", коментира CNN.
Тръмп не използва черния петък, който предизвика паника на Уолстрийт, но въпреки това борсата не бе затворена, както се прави в подобни случаи, за да обясни каква е целта му. Вместо това президентът избра да започне деня си на голф игрището във Флорида.
Финансовите пазари вече падаха по времето, когато той напусна своя курорт Мар-а-Лаго за кратко пътуване до международния голф клуб Тръмп. Той махна на зяпачите, докато президентската му лимузина влизаше през портите.
Въпреки че президентът пътува до Флорида почти всеки уикенд, откакто встъпи в длъжност, той избра да напусне Белия дом ден по-рано от нормалното, съобщи CNN.
Американските акции се сринаха за втори пореден ден, след като Китай заяви в петък, че ще наложи 34% реципрочни мита върху вноса на американски стоки. Индексът Dow Jones спадна с повече от 10% от рекордния си връх през декември.
Официален представител на Белия дом каза в петък, че „пълното внимание" на президента е върху тарифната политика, той продължавал да изпраща съобщения за разговорите, които е имал с чуждестранни лидери. Говорителят отхвърли предположението, че Тръмп е бил разтърсен от реакцията на пазара..
В четвъртък следобед Тръмп каза, че страни вече идват при него, за да сключат сделки, което предполага, че е отворен за преговори с чуждестранни лидери преди крайният срок за митата да изтече в петък в полунощ. Но съобщението му в петък сутринта звучеше различно.
„За многото инвеститори, които идват в Съединените щати и инвестират огромни суми пари, моята политика никога няма да се промени", написа Тръмп в социалните медии, публикувано малко преди да пристигне на голф игрището. „Това е страхотно време да забогатеете, да станете по-богати от всякога!!!"
Докато президентът изпрати няколко съобщения през деня, съветник каза, че той умишлено не говори публично, тъй като борсите остават отворени в петък.
Тръмп обаче се опита да окаже натиск върху Федералния резерв да намали лихвените проценти, продължавайки дългогодишната си критика към председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл.
„Той винаги „закъснява", но сега може да промени имиджа си, и то бързо", написа Тръмп в Truth Social. „Намали лихвените проценти, Джером, и спри да си играеш на политика."
Пауъл си спечели тази критика, защото на събитие в Арлингтън, Вирджиния каза, че централната банка е изненадана от обхвата на тарифите на Тръмп.
„Изправени сме пред изключително несигурна перспектива с повишени рискове както от по-висока безработица, така и от по-висока инфлация", каза Пауъл. „Въпреки че митата е много вероятно да генерират поне временно покачване на инфлацията, също е възможно ефектите да са по-устойчиви."
Междувременно корпоративна Америка е ядосана, според разговори на CNN с дузина главни изпълнителни директори. Компаниите обаче се въздържали от публич„на критика, за да не ги застигне отмъщението на Белия дом.
"Компаниите се въздържат да атакуват политиките на администрацията в съда или в ефира от страх от ответни атаки – или по-лошо. Когато една компания се опита да убеди дискретно служител на Тръмп, че предложените мита просто ще повишат цените на стоките, без да имат ефект върху местоположението на техните фабрики, служителят предложи да удвоят митата, за да накарат компанията да се премести в САЩ, твърди CNN.