Японската централна банка "Банк ъв Джапан" (Bank of Japan) заяви, че ще проведе спешно изкупуване на държавни облигации, на стойност около 667 милиона долара, с което цели да постави пределна минимална цена на ценните книжа, съобщи Ройтерс, предаде БТА.
Същевременно йената се колебаеше при опита си да пробие ниво от 150 йени за долар, което би представлявало 32-годишно дъно за японската валута спрямо щатския долар.
Тази година йената бе под натиска на увеличаващата се разлика между лихвените проценти в САЩ и Япония. Някои инвеститори са на мнение, че Токио ще трябва да се откаже от дългата си политика на контрол на кривата на доходността (YCC), при която закупува огромни количества облигации, за да поддържа доходността на 10-годишния дълг на равнище около нула процента.
Централната банка обаче засега не е показала признаци за промяна на курса на паричната си политика. Високопоставени лица многократно са подчертавани необходимостта третата по големина икономика в света да разхлаби паричната си политика, позовавайки се на крехкото възстановяване на икономиката, слабото вътрешно търсене и множеството външни рискове.
Ходът обаче показа, че японската банка продължава да купува облигации и да поддържа политиката си на контрол на кривата на доходността (YCC). Централната банка заяви, че ще закупи японски държавни облигации за 100 милиарда йени (667 милиона долара) с падеж 10-20 години, както и още 100 милиарда йени облигации с падеж 5-10 години.
Доходността на референтния 10-годишен японски облигации за кратко достигна 0,255 на сто за втори пореден ден, над тавана на "Банк ъв Джапан", преди да се оттегли до 0,25 на сто.
Снощи управителят на Японската централна банка Харухико Курода, заяви, че бързото и едностранно обезценяване на йената е "отрицателно" за японската икономика, съобщи Киодо. Той се изказа на парламентарна сесия, като добави, че бързото отслабване на японската валута затруднява бизнес планирането на местните компании, заради което намесата на правителството през септември е била "доста подходяща".
Той каза още, че ако отслабването на йената е стабилно (без силни колебания в цената - бел. р.), това е плюс за икономиката. Ниската цена на йената често се приветства от японските износители, тъй като увеличава техните печалби, но също така увеличава разходите за внос на бедната на ресурси Япония.
Инвеститорите разглеждат разширяващата се разлика в лихвените проценти между Япония и САЩ като сигнал за продажба на нискодоходната йена за щатски долари, тъй като се очаква Управлението за федерален резерв да продължи да повишава лихвите.