Според ЕК българската акватория е с потенциал за 62 гигавата мощности
Първа тематична коалиция се оформи в парламента с внасянето на два изцяло нови и еднакви законопроекта - за офшорните вятърни централи в морето.
Първият е на двама бивши енергийни министри и един зам.-министър - Делян Добрев, Теменужка Петкова и Жечо Станков, и тримата от ГЕРБ.
Вторият е на депутатите от “Демократична България”, като вносители са се подписали Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова, Атанас Славов, Елисавета Белобрадова.
И двата проектозакона, с които за първи път се урежда начинът на строителство и експлоатация на вятърни централи в Черно море, са идентични.
Досега нямаше директно законодателство за офшорните вятърни централи, тъй като не се забелязва и сериозен инвеститорски интерес към тях.
Проектите предвиждат специален орган, овлавяван от премиера - Междуведомствен експертен съвет за развитие на офшорната вятърна енергия.
Този съвет определя приоритетните зони, в които може да се изграждат централи
Предвиден е задължителен план за развитие на енергийни мощности в морето, в който се обособяват зоните. Проучванията за тях ще се правят от съвета.
В плана се определя къде и кога да се изграждат тези паркове, както и трасетата на подводните съоръжения.
За всяка конкретна приоритетна зона се обявява процедура за концесия
Одобрява я експертният съвет и я внася в КЕВР. Конкурсът се провежда от енергийния регулатор. Концесията е за 25 години с опция за удължаване с още 5.
Проектите предвиждат изграждане на вятърни мощности и в неприоритетни зони. На фирмата, проявила инвеститорски интерес, ще се издава разрешение за проучване. Ако има и интерес за тази зона от други компании, и за това е предвиден конкурс.
Ако обаче няма кандидати, концесията по право се дава на този, който е титуляр на удостоверение за положителна оценка на пригодността на зоната. Неприоритетната зона не може да бъде по-голяма от 200 кв. км. Концесионерът дълги гаранция за изпълнение, която е 5% от стойността на инвестицията. Влиза в сила с подписването на концесионния договор и се освобождава с въвеждането на обекта в експлоатация.
10 000 лв. на мегаватчас пък е гаранцията за опазване на околната среда, която се индексирира с 2% годишно.
За първи път след мораториума от 2012 г. върху преференциалните цени на ток от ВЕИ се предвиждат въвеждане на такива, както и
задължително изкупуване
и договори за разлика. Цената, на която се изкупува токът на офшорните централи в морето, е тази, която е посочена в концесията.
При договоритеза разлика на половин година, КЕВР предоставя справка за средната месечна цена на платформата “Ден напред” на борсата, на концесионера и на фонда “Сигурност на електроенергийната система”. Ако средната цена е по-висока от тази по договора, операторът на морската електроцентрала плаща на фонда разликата. Ако цената на борсата е по-ниска, то фондът плаща на оператора разликата. Изравняването се прави на 6 месеца.
В мотивите на законопроектите е записано, че българската акватория в Черно море е определена от Европейската комисия като зона с потенциал за 62 гигавата мощности.