За съжаления посланията, които чухме от международните институции във Вашингтон  бяха по-скоро обратните, а именно мрачни прогнози за сгъстени облаци над световната икономика по отношение на няколко кризи: инфлация, разходите за живот, геополитически турболенции, икономическата несигурност. Това каза вицепремиерът Атанас Пеканов след среща във Вашингтон на Международния валутен фонд в Световната банка по темата за глобалната инфлация. 

Относно харченето и "затягането на колана" Пеканов заяви: Много е важно да се прави разликата: Преди 10 години, когато бяхме в световна рецесия, голяма безработица и ниска инфлация, беше правилно да се харчи. По този начин с много академични дебати, смятам че институциите се промениха през последните години и в пандемията те реагираха адекватно. ЕС реагира прие механизма за възстановяване и устойчивост, ЕЦБ прие нови мерки, с които да подпомага икономиката. Това се прави на период на ниска икономическа активност, на несигурност. Сега обаче сме изправени пред друг шок - от страна на предлагането. Значително висока инфлация, в същото време безработицата е на ниски нива, иконимческата активност все още е добра. В  тази ситуация някакъв вид фискална консолидация е мислима, коментира служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства. 

В кризата харчиш повече, но после ти е трудно да се справиш, когато времената не са добри. В добрите времена, с висока икономическа активност и инфлация - тогава трябва да са по-спокойни харчовете, твърди Пеканов. 

От части енергийният проблем се успокоява, твърди вицепремиерът.