Реалистична ли е времевата рамка от 1 януари 2024 година за въвеждането на еврото? Отговорът за управителят на БНБ Димитър Радев пред депутатите е, че зависи.
Ако нямаме бюджет, макрорамка, и средносрочна програма с ясни параметри изискването за номиналните критерии от Маастрих ще виси във въздуха, каза Радев и прикани депутатите да видят движението на лихвите на пазара.
"Критерият за инфлация също го нарушаваме, но това е нещо, което може да се обсъжда. Има много неща, която се движат в различни посоки. Ако влезем в дискусия да правим тепърва анализи, това означава да забавим още процеса. С оглед 1 януари 2024 г. става въпрос за дни, за да изпълним конкретните задачи, вече не говорим за месеци и седмици", каза Радев.
Свършихме голяма част от работа по отношение на създаването на работещ механизъм. Хърватия демонстрира много силен политически ангажимент към тази тема и затова ни изпревариха. Имаме сериозно забавяне от около 18 месеца, но е основно по отношение на вземанията на политически решения. Дори стъпките на БНБ зависят от определени политически решения.
По думите му сме напълно равноправни във всички най-важни решения, свързани с Европейския банков сектор.
"Взаимодействието ни с ЕЦБ е на много добро ниво, има неща, които предстоят да бъдат направени, но поради забавянето на процеса все още не са направени - една от първите и най-важни стъпки е да се направи техническа мисия на ЕЦБ, която трябва да направи оценка на напредъка ни до момента и да даде ход на всички последващи действия", обясни още той.