Според Делян Добрев предложението на ГЕРБ може да заработи веднага и не е свързано с бюджета
Служебният кабинет със свои законодателни промени
Търговците: Нека първо видим нещо написано
Още тази седмица пред депутатите ще се появят две различни предложения за промени в законодателството, които обещават да осигурят по-евтин бензин и дизел през следващите месеци.
Едното ще внесе в понеделник ГЕРБ, а другото ще е оформено като пакет от законодателни промени, които предлага служебното правителство и вече минаха през Министерския съвет.
Най-вероятно народните представители ще бързат поне да дебатират двете предложения, тъй като гласуваните в предходния парламент 150 млн. лв., които се дават на собствениците на частни автомобили под формата на 25 стотинки на литър масов бензин и дизел, са вече на привършване и ще стигнат максимум до първите дни на декември.
Проектът на ГЕРБ е писан основно от депутата и бивш енергиен министър Делян Добрев и се различава съществено от предложенията, за които партията говореше по време на предизборната кампания. В събота вечерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който, пристигайки от Германия, отиде в исперихското село Малък Поровец, заяви пред местния актив, че е наредил на Добрев да внесе още в понеделник в парламента проект на закон, “с който цената на бензина става с 1 лев по-ниска”.
В действителност става дума за около 40 ст., макар че при известни условия може да станат и повече. Идеята е държавата чрез закон да задължи рафинерията да отчислява във фонда за сигурност на енергийната система разликата в продажната цена, която се получава от различните цени на нефта “Уралск”, който се преработва в Бургас, и нефта “Брент”.
“По този начин осигуряваме около 40% от този един лев, а с продължаване на държавното подпомагане от 25 ст. на литър намалението на цената става 65 ст.”, обясни пред “24 часа” Делян Добрев.
В зависимост от котировките на суровия петрол тази сума може да стигне и 1 лев, защото по принцип Русия продава “Уралск” много по-евтино от брента и отстъпките в цената често са много големи.
Идеята на служебното правителство е в приетите от кабинета преди две седмици промени в закони, с които се облагат свръхпечалбите и на частните енергийни дружества, да се добави и “Лукойл”. По този начин в бюджета ще влязат повече средства, от които да продължи изплащането на сегашните компенсации.
В неделя служебният икономически министър Никола Стоянов каза по БНР, че идеята на ГЕРБ е била обсъждана по време на консултациите при президента Румен Радев миналата седмица, но тази на служебното правителство била по-работеща. Той обаче отказа да навлезе в подробности.
Делян Добрев пък отбеляза, че вариантът на служебното правителство има съществена слабост – той предвижда парите първо да влязат в бюджета, а след това да се преразпределят, което изисква актуализация на сегашния, или да се чака до неизвестно кога, за да се приеме новият. Докато изразходването на средства от фонда за сигурност на енергийната система става с правителствено постановление.
Освен това той отбеляза, че колкото и да се облагат печалбите на “Лукойл”, основната част от разликата между цените на нефта, с който работи, отива в швейцарската му фирма “Литаско”.
“В България отчитат към 100 млн. лв. печалба – и всичките да им ги вземем, пак няма да стигнат за компенсации”, подчерта той.
И Делян Добрев пред “24 часа”, и министър Стоянов по БНР обаче подчертаха, че засега по-важно било двете предложения да влязат в парламента и да се обсъждат, а после ще се решава кой вариант е по-работещ.
“Нека първо да видим писани текстове и после ще коментираме. Защото по време на предизборната кампания чух всякакви идеи за намаляване на цените на горивата, а не всичко е работещо. Сегашната схема е работеща и няма проблеми по прилагането ѝ”, каза пред “24 часа” Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.
Междувременно зам.-председателят на Асоциацията на българските търговци, производители и превозвачи на горива Димитър Хаджидимитров съобщи по Би Ти Ви, че от 1 ноември цената на метана трябва да падне с 1 лев.
В момента тя е над 4,50 лв., а на много места достига и до 4,99 лв. Намалението с 1 лев се получава заради силното поевтиняване с над 45% на природния газ от началото на ноември, а се очаква тенденцията да продължи и след това. Преди миналата година природният газ да скочи, метанът по станциите струваше максимум 1,50 лв.