Компаниите, които искат да доставят гориво на атомната ни централа трябва да си извървят пътя, който е предписан и да изминат всички стъпки, за да си лицензират горивото. Радвам се, че парламентът мисли като нас и че процесите, преди да сключваме договор с която и да било компания, трябва първо да минат през лицензиране, като то трябва да се извърши по каналния ред, без никакви заобиколни и експресни варианти, все пак говорим за ядрена сигурност, а тя е най-важна.
Така служебният енергиен министър Росен Христов коментира в кулоарите на парламента решението на парламента Министерски съвет да инициира лицензиране на неруско ядрено гориво.
По думите му второто по важност е обезпечаването на работата на АЕЦ „Козлодуй“, така че по никакъв начин новото гориво да не затруднява или компрометира производствените показатели на атомната електроцентрала.
Важно било и цената на горивото, за да има евтин ток.
По думите на Христов е създадено в БЕХ специализирано звено за ядрена компетентност, което е на финалната права и сключва договори с експерти.
"Има и някои международни такива, които са на много високо ниво и те ще поемат процеса по консултиране и оценка на офертите, които очакваме да получим от минимум 2 компании. В процес на свързване с лицензиране на ядреното гориво сме, като това се извършва от независим орган и не смятаме по никакъв начин да му влияем. Като ускоряваме на процеса и без да прескачаме правила - никакво оказване на влияние, не случайно АЯР е независим орган, посочи Христов.