Безплатна е, не се дължи данък или такса, няма да събират и пари за ползване на водата

Срокът за регистрация на кладенци да бъде удължен до 28 ноември 2023 г. Това решиха депутатите с промени в Закона за опазване на околната среда със 146 гласа “за” и 5 “въздържал се”.

Предложението е внесено от ГЕРБ-СДС. Сегашният срок изтича на 28 ноември тази година.

Една от причините за отлагането е липсата на административен капацитет на басейновите дирекции в страната, пише в мотивите към законопроекта.

В документа за регистрация се описват трите имена на собственика на имота, данни за него - идентификатор, адрес, трайно предназначение, начин на ползване, дълбочина на кладенеца, диаметър на тръбата или на отвора, за какво се използва водата и начин на черпене - с кофа или с помпа.

Заявлението за регистрация на кладенец може да се подаде и чрез кмета на община, на район, на кметство или кметския наместник по местонахождението. За постъпилите документи се издава входящ номер и на всеки 14 дни заявленията се предават на съответната басейнова дирекция.

Тази регистрация се отнася за кладенците, водата от които се ползва за битови цели, за отглеждане на животни за нуждите на домакинството. Ползването на вода до 10 куб. метра на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно.

Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат държавни такси или данъци. Целта на кампанията за регистрация била да се събере по-пълна информация за наличието на водни ресурси, както и за тяхното качество.

Единствената такса, която се плаща, е от бизнеса за водоизточници, които се използват за дейността на фирмите. При подаване на документи за регистрация трябва да се платят 250 лева.

Законът предвижда съоръжения, които не са регистрирани в срок, да не могат да бъдат ползвани и да подлежат на ликвидация за сметка на техния собственик.