Натискът върху земеделското министерство да уволни директора на Изпълнителната агенция по лозата и виното провокира бранша да предупреди неправителствения сектор и политици да не се замесват в кадруване.
Националната лозаро-винарска камара като най-голямата и легитимна организация на производителите на лозаро-винарски продукти остро възрази на публичните заплахи.
Преди дни алтернативна асоциация в този бранш, създадена наскоро, направи протест пред Министерството на земеделието с искане да бъде отстранен Красимир Коев. Дългогодишният шеф на агенцията по лозата и виното бе “отстрелян” при предишното правителство, когато министърът от БСП Иван Иванов подписа уволнението му. Явор Гечев, служебният земеделски министър, обаче върна Коев. И по време на протеста слезе при недоволните, за да защити своята кадрова политика.
Националната лозаро-винарска камара, която представлява 90% от бранша, видя в натиска “опит за постигане на политически цели чрез неправителствения сектор”, който “руши доверието в сектора и води след себе си катастрофални последици за българското лозарство и винарство”.
Според камарата става дума за “ултиматуми от нововъзникнали организации, създадени с чужди на сектора цели, които се опитват да разрушат нормалния институционален диалог”. Без да се посочва името на организацията, става дума за асоциация, която в сектора свързват с депутатката от “Демократична България” Албена Симеонова.
“Като единствена национална, призната вече близо 20 години, организация за лозаро-винарския бранш, винаги сме се стремили да поддържаме конструктивен диалог с българските институции и неправителствения сектор за доброто на бранша”, заяви председателят на НЛВК Йордан Чорбаджийски.
Според камарата служебният екип на министерството работи в унисон с усилията на предходните правителства и има сериозна ангажираност да защити оптимално интересите на бранша. Вече са били увеличени и нивата на подпомагане чрез държавни помощи в сектора.
Камарата потвърждава, че съществуват затруднения в сектора, но това било тенденция от 20 години. Затова и създаването на “ненужни институционални сътресения” е изключително непродуктивно и може само да задълбочи кризите, се предупреждава в декларация.