Колебания на финансовите пазари след избухването на войната в Украйна кара инвеститорите да търсят сигурност за спестяванията

Войната в Украйна и сътресенията, които тя донесе на финансовите пазари, се отразяват и на популярните доскоро инвестиционни фондове, показват данните на БНБ.

Активите им в Българи намаляват от началото на годината досега, като само за периода юли-септември са намалели със 105,5 млн. до 8,17 млрд. лева.

Така от началото на 2022 г. от фондовете са дръпнати общо 663 млн., като най-вероятно парите са се върнали в банките, посочват икономисти и финансисти. Възможно е част от парите да са използвани и за потребление или покриване на извънредни разходи.

Най-голям отлив на инвестиции във фондовете е имало през второто тримесечие на годината, когато активите са намалели с 5,1%. В сравнение със септември 2021 г. обаче все още има ръст с 401 млн. лв.

Но темпът на нарастване осезателно се свива, след като в края на 2021 г. бе 50% и активите достигнаха 8,83 млрд. лева. Експертите обясняват отлива на средства с това, че фондовете имат по-висок рисков профил на инвестициите, за да могат да осигурят по-голяма печалба. Заради несигурността на финансовите пазари в последните месеци обаче потребителите искали да защитят спестяванията си и ги пренасочвали към депозити. Принос за това имало и премахването на таксите за суми над 200 хил. лева, които банките събираха доскоро.

Като процент от БВП те са 5,3% при 5,6 на сто преди година. Фондовете, които имат преобладаващо българско участие, държат активи за 2,645 млрд. лв. На годишна база и тук има увеличение - със 129,9 млн., или 5,2%. На тримесечна база в края на септември има отлив от 36,5 млн. лв.

Към края на септември 2022 г. чуждестранните фондове държат активи за 5,531 млрд. лева. Основни инвеститори са застрахователни компании и пенсионни фондове - 61,4%, а домакинствата държат 18,6%.