Българите да са спокойни за снабдяването с ток по Коледа и Нова година. Това заяви по БНР Ангелин Цачев, шеф на Електроенергиен системен оператор.
„С изключение на 7-ми блок в ТЕЦ „Марица – Изток“ 2, всички останали мощности преминаха годишните си планови ремонти. Беше отстранена аварийната ситуация във ВЕЦ „Цанков камък“. Към този момент няма сериозни проблеми в електроенергийната ни система“, заяви той.
България продължава да бъде сериозен износител на ток в региона. „Вероятно цената на електрическата енергия в целия ни регион ще върви нагоре“, прогнозира Цачев.
Осигурени са високо проходима техника за ремонтните екипи на компанията, зимно облекло и горива, информира той.
Цачев посочи, че ЕСО работи по Плана за възстановяване и устойчивост още от 2021 година. „До момента сме вложили над 100 млн. лева в изпълнение на проекти“.
Той засегна и темата за вредите, които може да понесе страната ни заради поетия ангажимент за намаляване на вредните емисии с 40%.
„Заради изискванията за намаляване на вредните емисии в енергетиката с 40%, заложени в Плана за възстановяване, ще се намалят резервите в електроенергийната система. Необходими са резервни мощности, които няма как да осигурим, ако не работят въглищните централи. Мощностите от възобновяема енергия са с непостоянен характер.
Поемането на такъв ангажимент ще затрудни работата на електроенергийната система от гледна точка на нейната адекватност и сигурност при обезпечаване на системните резерви.
Цената на електрическата енергия, предвид това, че ще има по-малко предлагане, ще бъде по-висока в региона. Не само, че няма да бъдем нетен износител на електрическа енергия, а вероятно ще започнем да внасяме между 10 и 15% от енергията в страната“.
Той посочи още, че пълното свързване на електроенергийните пазари води до създаване на все повече възможности за търговците и потребителите да постигнат една и съща цена в цяла Европа.
„Реализацията на пазарните обединения, вече в пълен обхват на границите ни с Гърция и Румъния, носи позитиви за всички потребители. Това подпомага не само на търговските участници, но е добре и за преносните оператори“.
Цачев обясни, че е разрушена повече от 50% от електроенергийна инфраструктура в Украйна.
Той посочи, че на 16 март т.г. електроенергийната система на Украйна и Молдова е успешно синхронизирана към континентална Европа.
„Така създадохме възможност за пренос на електрическа енергия. Първоначално плановете бяха Украйна да участва с производствените си мощности в задоволяване на потребностите на европейския континент, но поради обстоятелствата, които се стекоха, потокът на електрическа енергия не е от Украйна към Европа, а обратно. Търговският обмен, макар и ограничен, е факт и има доставки на енергия и към Молдова, и към Украйна. Тя идва от различни страни членки на ЕС“, заяви шефът на ЕСО.