Франция, Испания и Португалия ще представят за първи път днес подробности около проекта за тръбопровод, който да транспортира "зелен" водород от Иберийския полуостров за Франция и останалата част от Европа, предаде Франс прес.
Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Испания и Португалия Педро Санчес и Антониу Коща ще се срещнат днес в Аликанте, Източна Испания с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен , за да официализират пътната карта на този проект, обявен на 20 октомври в кулоарите на среща на върха на ЕС.
Днешната им среща предшества тази на групата на средиземноморските страни (EU Med).
Подводният тръбопровод ще позволи да се транспортира така наречения "зелен" водород - тоест от възобновяеми източници на енергия- от Иберийския полуостров, който има амбицията да се превърне в лидер в тази енергия на бъдещето, към Франция и Северна Европа, пише БТА.
Подводният тръбопровод "БарМар" (BarMar) с дължина 300 километра ще свързва Барселона и Марсилия, откъдето идва и името му.
Той замества проекта "МидКат" (MidCat) от 2003 година, който трябваше да свърже френската и испанската газопреносни мрежи през Пиренеите, но бе изоставен заради липсата на икономически интерес, след противопоставянето от екологични организации и отказа на Париж да го подкрепи.
Новата тръба няма да се нарича газопровод, а "коридор за зелена енергия", който ще транспортира и природен газ като "временен и преходен източник на енергия", се посочва в общата декларация на трите страни. Това според експертите е основната разлика с "МидКат"- проект, създаден, за да се транспортира газ, а след това да бъде адаптиран за "зелен" водород от възобновяеми източници на енергия.
Този избор е необходим, за да се убеди Брюксел да определи като "проект от общ интерес" и да бъде финансиран частично от фондовете на ЕС.
Париж, Мадрид и Лисабон трябва да представят документацията по проекта до 15 декември и се надяват да получат отговор в началото на 2023 година.
Срещата на върха на групата на средиземноморските страни ще започне днес следобед и ще бъде посветена на въпроси около икономическия суверенитет, най-вече в областта на електроенергията.
Освен Франция, Испания и Португалия членове на групата на страните от Южна Европа са Хърватия, Кипър, Гърция, Малта и Словения.