В газохранилището ни в Чирен бяха нагнетени количества газ на високи цени. Тях ползваме сега - през зимния сезон, заяви министърът на енергетиката Росен Христов по Нова телевизия.

Той обясни, че в Брюксел борбата е била за по-нисък таван за цената на газа, въпреки че имало държави членки на ЕС като Нидерландия, която искала 275 евро таван. Все пак бе приет таван от 180 евро.

За България се надявам да купим по-евтин и така да се компенсира цената на чиренския. Все пак обаче за януари ще има до 30% увеличение. През октомври и ноември вместо да вадим от Чирен, решихме да купуваме, но през зимния сезон не можем да издържим само с купуване на нов, трябва ни и от газохранилището.
Цената на микса ще задържим, ако купуваме от борсата и по-малко харчим от Чирен. Сега 30% идва от Азербайджан, останалото от Гърция.

С Турция направихме голям пробив - договорихме много изгодно дългосрочно сътрудничество и да ползваме техни терминали за втечнен газ. Преговаряме за още 30% такъв капацитет и то с 13-годишен договор. Скоро преговорите ще се финализират, обясни енергийният министър.

Според него страната ни ще има арбитраж с "Газпром".

Ситуацията в Болград е тежка, там има много българско население. Закарахме 16 генератори за болницата, училището и др. обществени сгради. Надяваме се това да им помогне - там няма ток с дни.

Нашата рафинерия трябва да работи. И да се направи добра калкулация - ако не може да работи ефективно независимо кой я управлява, не е добре. В България имаме проблем с доставките на неруски петрол. Румъния получава от Казахстан, а не през Босфора. Ние трябва да намерим начин как да получаваме неруски петрол. От миналата сряда "Лукойл Нефтохим" вече плащат данъци в България, допълни Росен Христов.