Поправки в стратегическия план за земеделието, по който България ще получи 8 млрд. евро от ЕС, поискаха депутатите от земеделската комисия. На заседание късно вечерта в сряда те гласуваха да се изпрати писмо до служебния агроминистър Явор Гечев. В него ще бъдат посочени спорни схеми за подпомагане, записани в плана.

Една от тях са предвидени субсидии за поддържане на дивечовъдни ниви. За косене на трева в площите за паша на дивеча ще се дават от 215 до 336,4 евро на хектар. С тези пари ловните ползватели ще си покриват плащанията към държавата като наемодател на полетата, посочи Десислава Танева от ГЕРБ. Депутатите предлагат общата сума по тази мярка от 29,564 млн. евро да отиде за повишаване на почвения потенциал чрез зелено и органично наторяване.

Друго предложение е да се увеличат стимулите за намаляване на торовете в градините за плодове. Сумата трябвало да се вдигне с още 43,858 млн. евро, за да се дават 24,90 евро за декар.

Настояват още да се увеличат средствата за екологични плодни градини чрез засаждане на специални междуредия. Иска се от плана да отпадне помощта за отглеждане на картофи за нишесте. Мотивът е, че в България такова производство няма, нито има производствена мощност за преработка на картофи за нишесте. Предлага се бюджетът да се прехвърли за подкрепата за произведени плодове.

Друга поправка е да отпадне субсидията за произведени и продадени джанки. Депутатите искат и по-висока помощ за отопляеми оранжерии, защото там имало целогодишна заетост и разходите за труд били в пъти по-високи.

Помощта за пасища пък трябвало да зависи от отглежданите животни. Така щяла да се елиминира възможността субсидии да се получават за затревени площи, на които не се отглеждат животни. Предлага се и увеличаване на средствата за хуманно отношение към животните, като средствата се вземат от перото за консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет.