Монтирането в двустаен апартамент с три уреда за дялово разпределение и един водомер с дистанционно отчитане струва между 170 и 200 лева

2023 година дава старт на масова смяна на уредите за отчитане на парното, а до 1 януари 2027 г. всички те, както и водомерите за топла вода трябва да осигурят възможност за дистанционна връзка.

Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които вече са в сила. Те са продиктувани от европейска директива, която е определила тези срокове, за да се осъществи най-после плащане върху реалното потребление.

Читатели обаче се оплакаха на редакционния телефона на “24 часа”, че някои от топлинните счетоводители ги притискали за смяната на уредите с обяснението, че ако не го направят, ще плащат не според реалното потебление, а на база на данни от предишен период.

От енергийното министерство обясниха, че всъщност фирмите за дялово разпределение са длъжни по силата на закона да монтират само такива с дистанционно отчитане.

Клиентите не може да сложат

отново уреди от стария тип

Абонатите с парно по последните официални данни са 616 607 (571 865 битови и 44 742 небитови). Чрез 23 196 абонатни станции те са присъединени към топлопреносните мрежи на дружествата в страната. Делът на абонатите, ползващи топлинна енергия за битови нужди, е 92,74%, показват данните на Министерството на енергетиката.

Общият брой на монтираните разпределители на радиаторите е 1 276 299, от които с дистанционно отчитане са 574 056. Броят на сложените апартаментни топломери е 72 676, а тези с дистанционно отчитане са 10 777.

Общият брой на индивидуалните водомери за топла вода е 660 061. Имотите без уреди са 20 564. Тези, които са с дистанционно отчитане, са 39 536.

Най-големият топлинен счетоводител е “Техем”, който има 1 млн. уреда, като от тях 564 000 са с дистанционен отчет, включително и водомери. Според изчисления на компанията масовата смяна ще започне от 2023 година, когато изтича срокът на 11% от уредите.

Най-голямата подмяна ще е през 2024 г.,

когато 48% от уредите трябва

да бъдат сменени

с такива с дистанционно отчитане. През 2025 г. трябва да се направи подмяна на 20%, през 2026 г. ще трябва да бъдат сменени 11 на сто и през 2027 г. – 10%.

Смяната на водомерите зависи от срока за метрологична проверка и е индивидуален за всеки уред. По наредба водомерите подлежат на метрологична проверка веднъж на 10 години.

При липсата им, при изтекъл срок на валидност на периодичната проверка или повреда в уреда се дават 30 дни за отстраняване на неизправността.

При неспазване на този срок показанията на водомера за топла вода не могат да бъдат взети предвид при изготвяне на изравнителната сметка. Разходът за имота се определя според броя на обитателите за отчетния период, като на човек се начисляват от 140 до 280 литра на денонощие.

Топлинни счетоводители коментираха, че в евродирективата е записано, че всеки клиент, който има уреди и водомер с дистанционно отчитане, може да получава данни за реалното си потребление един път месечно или на три месеца.

От 1 януари 2022 г., когато в една сграда всички инсталирани уреди за измерване на парното и топлата вода или на енергията за охлаждане са с дистанционно отчитане,

сметките по реално потребление се

правят поне един път месечно

Тази информация може да се предоставя и чрез интернет и да се актуализира толкова често, колкото това позволяват измервателните уреди и използваните системи.

Справка за цените показва, че монтирането в двустаен апартамент с три уреда за дялово разпределение и един водомер с дистанционно отчитане струва между 170 и 200 лв.

Ако се прави подмяна накуп в цяла сграда, то цената пада. Законът за енергетикатя предвижда уредите за дялово разпределение в една сграда да са от един доставчик, за да могат да бъдат отчитани.

Водомерите за студена вода обаче са останали извън полето на закона. На пазара има с дистанционен отчет на много производители, но те няма да могат да бъдат отчитани от избрания от сградата топлинен счетоводител, тъй като той няма достъп до данните им, предупреждават от фирмите за дялово разпределение.

И напомнят, че при законово изискване за дистанционен отчет и на водомерите то би трябвало да се предвиди и те да са от един доставчик, както уредите.

За първи път в закона се предвижда в сградите, които се охлаждат от един източник, да бъде монтиран уред за отчитане на енергията, нарича се студомер. В София има по-малко от 10 такива сгради.