Добивът на петрол от членките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се е повишил през декември, тласнат нагоре от възстановяването на изпомпването на черно злато в Нигерия, сочи най-новото проучване на Ройтерс.

Общият петролен добив на страните от ОПЕК през декември е нараснал до 29 милиона барела на ден. Това представлява със 120 000 барела на ден повече от нивата на добив през ноември, противно на споразумението на по-широкия алианс ОПЕК+ за намаляване на производство.

Страните износителки на петрол от ОПЕК и техните 10 съюзници, с които заедно сформират ОПЕК+, се споразумяха през октомври за съкращаване на петролния добив с 2 милиона барела на ден. През септември изпомпваните количества от ОПЕК отбелязаха максимум от 2020 г.

Един от най-големите производители на петрол в Африка - Нигерия - от месеци се бори с кражби на суров петрол, както и с несигурност в основния си нефтодобивен регион, което удря производството. Много петролни находища в Нигерия са увеличили производството през декември, според източници, като някои компании са посочили като причина за това усилията за подобряване на сигурността.

С възстановяването на петролното производство в Нигерия през декември спазването на споразумението леко е отслабнало - до 161 на сто от обещаните съкращения спрямо 163 на сто през ноември, показва изследването.

Добивът обаче остава под целевите нива, тъй като редица производители - особено Нигерия и Ангола - нямат капацитет, за да изпомпват договорените количества.

Проучването установи, че през декември 10-те членки на ОПЕК, от които се изисква да намалят производството си съгласно споразумението, са произвеждали със 780 000 барела петрол на ден под целта на организацията. През ноември този недостигът е бил 800 000 барела петрол на ден, предаде БТА.

Проучването цели да проследи предлагането на петролния пазар, като се базира на данни за корабоплаването, предоставени от външни източници като консултантска компания "Петро-лоджистикс" (Petro-Logistics), електронната платформа "Рефинитив Ейкон" (Refinitiv Eikon), както и информация, предоставена от източници в петролни компании, ОПЕК и експерти.