Парламентът задължи Министерски съвет да предоговаря с ЕК за промени в плана за възстановяване в частта въглищна енергетика. Предложението се прие с 187 гласа "за".
В сряда на късно заседание на енергийната комисия, депутатите се обединиха около идеята да съставят общ проект, без автори, който да гласуват в парламента в четвъртък.
Народните представители бяха единодушни в това, да задължат МС чрез вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов да преговаря за отпадане на 40% спестяване на емисии до края на 2025г.
Той ще трябва, до 31 март, да отправи обосновано искане към ЕК за невъзможността България да изпълни реформата за намаляване на емисиите и да постигне съгласие за изменение на плана. А въглищните централи да работят до 2038г., съобразно европейското законодателство.
Според Делян Добрев от ГЕРБ, ако не се вземат мерки и се спази плана в сегашното му състояние, България няма да е износител на ток, а напротив, ще се превърнем в потенциален вносител на електроенергия.
"Трябва да подкрепим това решение, дори ако трябва да е с цената за неполучаване на част от парите по плана, ако не го приемем, проблемът, който ще си създадем, ако все пак спазим този ангажимент за 40% намаляване на емисиите, е много по-голям", заяви Добрев
В проекта на депутатите беше заложено големите пари за големите батерии да се пренасочат към ВЕИ и батерии за физически и юридически лица, като безвъзмездната помощ е 50%.
Също така проектът от 342 млн. лв за геотермална централа се разделят наполовина. 171 млн. ще бъдат пак за геотермална енергия, а останалата половина ще отиде за енергийна ефективност.
Сумите, които бяха предвидени за 1,4 гигавата ВЕИ и батерии, да се пренасочат за развитие на мрежата, като не се уточнява дали преносна или разпределителна.
В общият представен текст има заложено да се отделят двата оператора - Електроенергийния системен оператор и „Булгартрансгаз“. Те ще бъдат извадени от структурата на Българския енергиен холдинг. Това решение също беше подкрепено както в комисията, така и в зала.
Безпрецедентно съгласие и консенсус по темата, това постигнаха депутатите, а решението да се предоговаря по плана се оказа като обединител за всички тях. Някои други определиха случващото се като прецедент в българският парламент.
Дори имаше подхвърляния от страна на депутатът, Жечо Станков от ГЕРБ, който предложи, президента Румен Радев да връчи третия мандат на енергийната комисия.