Русия обяви, че ще възобнови интервенциите в чуждестранна валута с продажба на юани, започваща днес, ход, който показва, че китайската валута играе все по-важна роля в укрепването на рублата и вътрешната финансова стабилност на Русия на фона на по-тесните двустранни търговски връзки, смятат експерти, предаде Радио Китай.

Наблюдатели прогнозират, че Русия също ще продължи да увеличава покупките си на юани, както поради засилените, допълващи се двустранни търговски връзки, така и поради икономическия потенциал на Китай, отбелязвайки, че тенденцията ще продължи независимо от състоянието на западните санкции.

От днес, 13 януари, Банката на Русия ще възобнови операциите на валутния пазар, според изявление, публикувано на официалния ѝ уебсайт. „За да се сведе до минимум въздействието върху динамиката на обменния курс, Банката на Русия ще купува (продава) чуждестранна валута на пазара равномерно през всеки търговски ден от месеца“, се казва в съобщението.

Русия спря пазарните операции в чуждестранни валути миналата година, след като Западът ѝ наложи сурови финансови и икономически санкции, заради военния конфликт в Украйна и това доведе до силни колебания в стойността на рублата. Руски банки и компаниите бяха принудени да напуснат системите на долара и еврото, а юанът се превърна в нещо като финансово убежище за тях.

Според информация на „Блумбърг“, Русия е удвоила притежаваните от нея количества юани и злато на фона на замразени ѝ активи в чужбина.

През август миналата година се появиха медийни съобщения, че Москва обмисля план да закупи до 70 милиарда долара в юани и валути на други „приятелски“ страни, за да забави скока на рублата. Според експертни прогнози, Русия ще продължи да увеличава покупките си на юани и да увеличава своите резерви, както поради икономическия потенциал и растеж на Китай, така и поради бъдещите възможности, движени от технологиите и иновациите, което ясно се вижда не само от Русия, но и от целия свят. Допълнителните търговски връзки също проправят пътя за по-широко използване на юана на руския пазар.

Китайски експерти очакват обхватът на деноминирания в юани сетълмент между Китай и Русия също да се разшири, независимо дали става въпрос за петрол, природен газ, въглища или други стоки. „На фона на спадащото търсене в Европа и САЩ и западните санкции, Русия трябва да стабилизира цените на суровините си, да осигури доставките и да намери стабилни енергийни партньори. Юанът е най-добрият вариант за Русия, като се има предвид стабилността му и нарастващото търсене на енергия в Китай“, смята независимият експерт Чън Дзя.

През първите 11 месеца на 2022 г. търговията между Китай и Русия достигна 172,41 милиарда долара, което е с 32% повече на годишна база и вече надхвърля годишната стойност от 146,87 милиарда долара през 2021 г. Двете страни се стремят да постигнат целта от 200 милиарда долара стокообмен.