Политическите отношения между Турция и България са много добри за момента и това ще се отрази и на бъдещата ни дейност, каза турският заместник-министър на индустрията и технологиите д-р Четин Али Дьонмез на международния бизнес и инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции (БАИ). Той подчерта, че откриването на нови самолетни линии и гранични пунктове е от полза на двете страни, които имат добро сътрудничество и в други сфери, включително в сферата на културата, спорта и др., предаде БТА.
Дьонмез съобщи, че обемът на турския износ към България продължава да се увеличава и се очаква тази тенденция да се запази и през 2023 г.
Като конкретна сфера на сътрудничество заместник-министърът посочи автомобилния сектор. "Търсим възможности за сътрудничество с България за производството на (турския) автомобил ТОГГ", каза той.
Дьонмез спомена още, че 42 болници в Турция са акредитирани по най-висока международна категория, а Турция е открита за сътрудничество и в областта на балнеолечението.
Като област, в която още има какво да се направи, турският зам.-министър на индустрията посочи митническото сътрудничество.
Той благодари на българските представители и в частност на изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов за организирането на днешното събитие.
Автомобилостроенето започва да заема все по-важно място в Турция, България също се интересува от това, отбелязаха участници във форума.
"Започнахме да инвестираме в станции за зареждане на автомобили в Европа и в частност в България. Поради тази причина България за нас е много важна дестинация", каза Абдуллах Черекчи, директор на отдела за сливания и придобивания в Зорлу холдинг.
България и Турция работят заедно по стратегически проекти и системи за иновации, съобщи изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Богдан Богданов на Международния бизнес и инвестиционен форум, организиран от агенцията в Истанбул.
Той каза, че днешният форум е един от поредица от събития, които агенцията организира с представители на турския бизнес.
Богданов също се спря на данните за стокообмена между двете страни и посочи, че консолидираните данни за 2022 г. показват, че Турция е в топ 5 на страните по отношение на българския износ и в топ 3 що се отнася до вноса, а двете страни са удвоили стокообмена си. Турският бизнес в България е добре разпределен във всички региони на държавата и има представители в различни сектори – от индустрия до здравеопазване. Над 2500 турски компании с над 70 производствени инсталации развиват дейност в страната ни.
Изпълнителният директор на БАИ посочи и обстоятелството, че границата между България и Турция е най-натоварената и свързва Близкия изток, Азия и Европа. Друг фактор с потенциал за сътрудничество, на който се спря Богданов, е бързият темп на развитие на турската автомобилна индустрия
Според него двете страни могат да направят много за намаляването на разходите за компаниите, които оперират в района. Сред предимствата на България за привличане на инвестиции той открои пазара, квалифицираните специалисти, както и насърчителните мерки, които се предоставят от държавния бюджет и за които страната ни има на разположение над 18 млрд. евро по различни европрограми до 2030 г. Според него България запазва лидерска си позиция на страна с най-ниски оперативни разходи.
Той се спря на резултатите на българската икономика, която отбеляза растеж на БВП от 3,3 процента, а българското индустриално производство е едно от най-бързо развиващите се в ЕС. Богданов отбеляза още, че България успя да диверсифицира доставките на електроенергия и газ, като е нетен износител на електричество, поддържайки същевременно таван на цената на електроенергията за бизнеса.
Автомобилната индустрия е една от най-бързо развиващите се индустрии в България, а секторът на здравеопазването - балнеология, фармация - е един от големите сегменти и носи над 12 процента от БВП.
Сред примерите за иновации в България Богданов изтъкна Дронамикс - първата лицензирана компания в Европа за автономни карго дронове, и Ендуросат – компания за наносателити.