Общото количество, което едно домакинство може да закупи на корен за година да е до 10 кубика. Това приеха депутатите на второ четене с промени в Закона за горите, подкрепено с 170 гласа „за“.
Десислава Танева от ГЕРБ-СДС, на Иван Иванов от „БСП за България“ и Иван Христанов от „Продължаваме Промяната“ са вносителите, които се обединиха и съставиха законопроект, който да се гласува като един общ.
Внесено предложение от Десислава Танева и група народни представители от ГЕРБ, цели цените на дървата за огрев да бъдат оповестявани до края на май, а снабдяването на хората да бъде с приоритет. На първо място трябва да се осигуряват дърва, добити от общински горски територии, а едва след изчерпването на този ресурс да се прибягва към държавните гори.
Списъците с всички които искат да си закупят дърва, ще трябва да бъдат обявени на видно място в сградата на общината, както и да се публикуват на интернет страниците на съответните регионални дирекции.
С приетите промени се завишава контролът по Закона за горите, относно ползването на дървесна биомаса в горивни инсталации, с оглед изискванията на Стратегията на ЕС за горите до 2030г. и Закона за енергията от възобновяеми източници, тя да се добива само от отпадъчна дървесна биомаса.
Депутатите подкрепиха и да се ограничава добивът на дървесина за определен срок от време, до два месеца, с цел осигуряване на спокойствието на дивеча в периоди на размножаване и раждане на потомство.
Предвидено е количеството дървесина, което може да се добива от държавните гори, да не надвишава 30% от планирания добив, като добивът ще може да се извършва със собствен персонал и специализирана техника.
От “Промяната” са внесли и предложение, с което искат регионалните дирекции по горите да бъдат контролният орган по процеса на снабдяване на дърва за огрев.
Предлага се общините и държавните горски стопанства да са задължени поотделно да изпълняват заявки съответно от общински и държавни гори, като правоимащите лица по постоянен адрес да имат право на избор, къде да си заявят закупуване на дърва.
В сряда, по време на земеделска комисия в парламента, когато Закона за горите се гласува на второ четене, бяха обсъдени и гласувани предложения, които бяха внесени между двете четения.
Едно от предложенията бе на ДПС, с което се целеше, да се разрешава сечта без издадено позволително и разрешаване на сеч на немаркирани дървета.
В крайна сметка бе решено при необходимост от отсичане на немаркирани дървета с цел потушаване на пожари, при възникване на природни бедствия, застрашаващи живота и здравето, решението за отсичането им да се взима от служители на държавни предприятия, собственици на горска територия или хора, които я управляват, служители на МВР, областен управител, човек, стопанисващ инфраструктурен обект.