Жалби пред Комисията за защита на конкуренцията блокират купуването на 6 хеликоптера за медицинско спасяване. Процедурата бе обявена от здравното министерство. Пред блокиране е и поръчката за доставка на един хеликоптер под наем.

Процедурата за 6-е хеликоптера беше стопирана от американската компания   "Бел Текстрон инк". Мотивите не се знаят, защото още не се публикувани от КЗК. Жалбата на американската компания е срещу откритата от здравното министерство процедура по пряко договаряне с италианската фирма "Леонардо", която бе единствен участник в провалилата се в края на миналата година обществена поръчка.

На 21 януари министерство получи окончателна оферта по процедурата за доставка на 6 плюс опция за още 2 медицински хеликоптера. Италианската фирма Leonardo S.p.a., единствената фирма, която подаде оферта и с която се стигна до пряко договаряне, предлага да достави 8-те машини плюс наземно оборудване и обучение за 160,5 млн. лв. Цената надхвърля прогнозната стойност по поръчката и горницата ще бъде финансирана от националния бюджет. Първият хеликоптер трябва да бъде доставен до 1 декември, 2023 г.

От разбивката става ясно, че компанията леко е намалила единичната цена на 1 хеликоптер. При първата процедура, която се провали заради надвишаване на прогнозната цена, компанията предложи 19 804 723 за един хеликоптер, сега офертата е намалена на 19 617 717 лв. Наземното оборудване се предлага на същата цена като първоначалната оферта – 3 535 618 лв. Така общата цена на договора ще бъде по-ниска спрямо тази от първата процедура, което се изисква по закон.

Законът за обществените поръчки позволява при провалени заради надхвърлена прогнозна стойност процедури да се премине към пряко договаряне с всички участници, като финалната цена не може да надхвърля тази на най-ниската оферта, получена на предходния търг.

Наличният ресурс за закупуване на машините е 135,6 млн. лв. без ДДС – парите се осигуряват по линия на оперативна програма „Региони в растеж“ и Националния план за възстановяване и устойчивост. 

Бъдещият авиационен оператор "България Хели Мед Сървиз"  обяви търг за наем на един медицински хеликоптер, който се обжалва в КЗК  от фирмата "Уилинк" ООД. В дружеството има трима френски и един български съдружник, става ясно от Търговския регистър, капиталът е 200 лева и сред предмета ѝ на дейност е търговско представителство.

Процедурата по тази жалба не е стопирана, има искане за спирането й до произнасянето на антимонополната комисия.