Българската православна църква (БПЦ) може да поиска от съответните електроснабдителни дружества да сключи договор за доставка на електроенергия като битов потребител. Това съобщиха от Комисията за енергийно и водно регулиране в отговор на писмо от Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Председател на Светия Синод на БПЦ.

Според сега действащото законодателство не е възможно обектите на църквата автоматично да преминат на регулирания пазар на ток, където цените са по-ниски. Все пак има вратичка в закона, която позволява това да се случи, става ясно от становището на КЕВР. В нормативната уредба не съществува яснота по въпроса какви точно нужди се включват в понятията "за собствени битови нужди", респективно, "за небитови нужди".

Нормативно неизяснен е и въпросът как следва да бъде класифициран даден клиент при едновременно задоволяване на битови и небитови нужди. Това създава трудности в практиката и налага разграничението битов/небитов клиент да се преценява за всеки конкретен случай и за всеки обект, като се отчитат и съответните специфики, предаде БНТ.

В своя писмо председателят на КЕВР Иван Иванов обяснява, че предвид многобройните различни обекти, собственост на БПЦ, не може да се даде еднозначна оценка, дали и доколко част от тях попадат в обхвата на понятието "битов клиент", т.е. за какви точно нужди (битови/небитови) ще се ползва доставяната електрическа
енергия.

"При действащото към момента законодателство, ако БПЦ прецени, че някои от нейните обекти отговарят на критериите за битов клиент и желае те да се снабдяват с електрическа енергия по утвърдени от КЕВР цени, от съответния краен снабдител ("Електрохолд Продажби" ЕАД, "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД, "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" АД и "ЕСП Златни пясъци" ООД), то следва да бъде поискано сключването на договор за доставка на електрическа енергия за избраните обекти, обясняват още от КЕВР.

От регулатора уточняват, че в случай, че крайният снабдител откаже да извършва доставка на електрическа енергия за тези обекти, БПЦ разполага с възможността да сезира с жалба Комисията. Ако в производството по разглеждане на жалбата бъде установено, че доставяната в конкретния обект енергия се използва само за битови нужди, Комисията има право да задължи крайния снабдител да сключи договор с БПЦ за този конкретен обект.