За миналата година е доближил 100 млрд. лв., само от горива са дошли 10% от тези пари

Опасенията, че войната в Украйна ще стане причина за нова икономическа криза в България заради нарушените доставки, се оказаха напълно неоснователни. Поне що се отнася за износа - през 2022 г. е счупил всички досегашни рекорди, доближавайки границата от 100 млрд. лв.

От страната за цялата година за чужбина са отишли стоки и услуги за 94,372 млрд. лв., като 31 млрд. от този износ е за трети страни, а всичко останало – за държави от ЕС, сочат предварителните данни на НСИ, публикувани в петък.

Годишният ръст на износа е 37,9%, което е абсолютен рекорд за България и

не е постиган никога досега

Най-близо до него са данните за 2011 г., когато ръстът е бил 33%.

Независимо че част от този ръст се дължи и на инфлацията, все пак за цялата 2022 г. тя е 16,9%, т.е. има и значително увеличение на количеството на стоките и услугите.

Стойността на износа от България вече

започва да се съизмерва с брутния вътрешен продукт

на страната ни. Прогнозите сочат, че за 2022 г. той ще бъде около 139 млрд. лв., т.е. с около 45 млрд. лв. повече от стойността на изнесените продукти.

Само около 600 млн. лв. не достигат, за да се сбъдне прогнозата на икономиста от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, направена миналия месец. Според него износът от страната за 2022 г. ще надхвърли 95 млрд. лв. Тогава той каза, че противно на разпространените схващания, големият износ далеч не се дължи само на тока и оръжията.

От годишните данни на НСИ се вижда, че това действително е така. Всъщност

най-големият ръст за цялата година, отбелязват горивата

- количествата са се увеличили с 219%. Докато през 2021 г. от България са изнесени за 3,601 млрд. лв., през 2022 г. стойността им вече е 11,521 млрд. лв. И през двете години по-голямата част от износа е за трети страни, за ЕС се изнасят под половината от тези горива. Бензин и дизел през миналата година отиваха основно за Украйна.

От 5 февруари т.г. обаче действа забрана за износ на горива, произведени от руски нефт, и това вероятно

ще се отрази в данните за тази година

Но извън ембаргото остана Украйна, така че е възможно свиването на обемите да не е значително. За увеличението при горивата за миналата година влияние оказват и повишените цени. За 2023 г. цифрите няма да са толкова високи, защото бензин и дизел поевтиняха.

Други продукти, които бележат голям ръст на износа през 2022 г., са растителните и животинските мазнини.

През 2022 г. от България са изнесени такива продукти за 3,137 млрд. лв., което е ръст от 154% на годишна база. В тази група стоки влиза и слъночогледовото олио, на което страната ни открай време е голям износител и на практика произвежда около 10 пъти повече от потребностите на вътрешния пазар.

Износът на други хранителни продукти се е вдигнал само с 25% в сравнение с предходната година. Този ръст

е почти равен на поскъпването на храните, което за цялата 2022 г. беше 26%.

При безалкохолните напитки, алкохола и тютюневите изделия има съвсем леко увеличение от половин процент на годишна база, но само за ЕС количествата са с 10,2% по-малко.

През 2022 г. България е изнесла електроенергия за около 3 млрд. лв., което също е рекорд, непостиган в близките години.

Данните за машиностроенето показват, че е изнесена продукция за 17,5 млрд. лв., като ръстът е 22,5%. Наскоро стана ясно, че само от износа на оръжия са дошли 1 млрд. лв.