Това ще унищожи поминъка на всички, които отглеждат масленоетерични култури, притеснени са в бранша

В Казанлък пристигат кметове на общини от цяла Европа, които се обединяват срещу подобни промени

Европейската комисия подготвя промени в един от регламентите си и занапред може да класифицира розовото масло и другите етерични масла като химически субстанции и продукти, а не натурални, получени от земеделско производство, както е сега.

Това на практика би приравнило етеричните масла с петролните продукти като нефта или с белината - стоки, които попадат под правилата за контролиране на химическата индустрия, и

би ограничило тяхното приложение в хранителната, козметичната и фармацевтичната индустрия

В крайна сметка всичко ще рефлектира върху розопроизводството в България и ще има унищожителен ефект върху цели райони, а един поминък може да бъде закрит.

По тази причина от две седмици в Розовата долина - в районите на Казанлък и Карлово, ескалира напрежение в производителите на масленоетерични култури и розово масло.

Отделно подобна мярка би накърнила националната и културната идентичност на страната ни, в която производството на рози, маслено-етерични култури и масла заема водещо място от столетия.

Това подчерта пред “24 часа” Галина Стоянова, кмет на Казанлък. За евентуалните промени първо е била

предупредена с писмо от кмета на побратимения
с Казанлък френски град Грас Жером Вийо,

където парфюмерийната промишленост е сред основните за поминъка на тамошното население.

Евродепутатът Андрей Новаков
Евродепутатът Андрей Новаков
Ако розовото масло бъде приравнено с химическа субстанция, това може дори да предизвика тотална забрана на производството на всички етерични масла в Европейския съюз и да убие един от традиционните занаяти в България, притеснени са и браншът, и местните власти.

В момента с производство на рози у нас се занимават около 2800 - 2900 души, регистрирани официално като розопроизводители.

По молба на кметове от България евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков е проверил и потвърждава за подобни намерения от страна на ЕК.

На този първоначален етап засега нямало нищо официално и черно на бяло, а и

комисията не била длъжна да съобщава подробности

Но вече е ясно, че промяната се обмисля в контекста на т.нар. Зелена сделка, плана за устойчива химия и ограничаването на влиянието на вредните вещества върху природата и хората.

Кметицата на Казанлък Галина Стоянова
Кметицата на Казанлък Галина Стоянова
Една от причините била, че някои козметични продукти може да предизвикат алергични реакции и непоносимост.

Евродепутатът Новаков определя на този етап опасността за розопроизводителите у нас като потенциална и смята, че тя може да се предотврати, ако навреме се действа, защото все още е в зародиш. Но допълва, че все пак очаква бърз отговор от Еврокомисията за намеренията .

“Засега все още никой не е тръгнал да забранява розовото масло, но ЕК планира да промени начина, по който се регулира неговото производство”, казва Новаков.

Затова от българска страна възнамеряват възможно най-скоро да организират изложба на розово масло и производни негови продукти в сърцето на Европа - в сградата на Европейския парламент в Брюксел, за да се запознаят евродепутатите с качествата им и ако се наложи в даден момент да гласуват промени в регламента, те да бъдат информирани, че продуктите са екологично чисти.

Отделно Асоциацията на кметовете на европейските градове, в чиито региони се произвеждат етерични масла, подготвя среща в Казанлък на 24 и 25 май, на която ще бъде ясно заявено несъгласието им с евентуалните промени, които ги застрашават.

“В асоциацията членуват около 250 общини

и поне представители на една трета от тях ще посрещнем при нас. Ще дойде кметът на Грас Жером Вийо”, каза още кметът на Казанлък Галина Стоянова.

Някои от участниците в срещата вече имали и резервации за престоя си в Казанлък, тъй като форумът съвпада с началото на 120-ото издание на Празниците на розата и местата за настаняване със сигурност няма да стигнат.

Последната българска община, която се присъедини към асоциацията и нейната позиция против промените в регламента за маслено-етерични масла, е Павел баня.

Засега този въпрос се оказва неизвестен за правителството и парламента, а е от изключителна важност, казват хора от бранша.

България има свой, макар и несъвършен, Закон за розопроизводството и на тази база държавата може да се намеси в негова защита, смятат те.

“Подобни текстове са неприемливи и още през септември 2021 г. сме изпратили до ЕК позицията на България, свързана с многокомпонентните вещества”, припомня Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българската национална асоциация “Етерични масла, парфюмерия и козметика”.

Кметицата Стоянова не вижда основателни причини за промяна в регламента за розовото масло.

“Това производство не застрашава по никакъв начин околната среда и здравето на хората, затова по казуса трябва да се намеси държавата с всичките си лостове на влияние.

Да се намеси така, че да докаже пред ЕК какви са предимствата на розовото масло за човешкия организъм и да докаже, че това е традиционен поминък у нас, който не трябва да бъде заличаван.

Нещо повече - дори трябва да поискаме от ЕК регламент за защита на етеричните масла”, настоява тя.

В противен случай можем да си помислим, че

някой иска да унищожи икономиката в малките държави

от Европейския съюз, макар че не можем да го докажем, подозира Стоянова.