През 2022 г. руснаците са увеличили тройно размера на парите си в задгранични сметки до 6.63 трилиона рубли или 94.3 млрд. долара, сочат данните на Централната банка на Русия, цитирани от "Москоу таймс" във вторник. Тоест за година в чужди банки са преведени 63.7 млрд. долара, което е рекорд за цялото време на статистиката от 2028 г.
През цялата 2021 г. руснаците са изнесли в чужди банки едва 5.4 млрд. долара, което е под стойностите в отделни месеци на миналата година. Най-големият прираст на оттока на руски пари извън страната се наблюдава след началото на войната в Украйна през февруари и след обявяването на мобилизацията през септември, октомври и ноември.
През февруари руският финансов пазар беше на границата на колапс. Индексът на Московската борса падна почти два пъти. Тогава под заплахата от банкрут бяха много брокери, включително Националният клирингов център, писа изданието Forbes. В същия този месец руснаците са извадили от руските си сметки 1.2 трилиона рубли или 3.5 процента от всички спестявания в банките. Отбелязан е първият рязък ръст на преводите в чужди банки – 4.3 млрд. долара са сменили мястото си на съхранение. В следващите месеци оттокът на руските пари зад граница се забавя, заради затегнатите норми на валутен контрол – ограничено бе правото на преводи в чужди банки до сумата от 5 хил. долара месечно. Това ограничение обаче постепенно бе премахнато и през юни регулаторът позволи преводите в чужбина да са до 1 млн. долара месечно. Резултатът е силно увеличен износ на средства в чужди банки. Обявяването на мобилизацията за войната в Украйна през септември ускори оттока на пари и руснаците преведоха в чужбина 9.3 млрд. долара още същия месец и още 9.2 млрд. долара през ноември.
За рекордния спад на валутните резерви в руските банки вече говори бившият шеф на банка "Откритие" Михаил Задорнов. По негови данни от началото на войната в Украйна обемът на внесените в руските банки средства в долари, евро и фунтове се е намалил с 40 процента – от 94 млрд. долара на 57 млрд. долара.
"Това никога не е било. Това говори, че населението е изтеглило в налични средства част от своите спестявания – било в рубли, било в преводи зад граница. Това не е много добре за страната и за паричната система, защото си е чист отток на капитал в чужбина", коментира Задорнов.
Главният икономист на "Алфабанк" Наталия Орлова свързва ръста на парите на руснаците в чужди банки с емиграцията на стотици хиляди души от страната, съобщи mediapool.bg.