Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че подписването на меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ, е значимо политическо събитие, което надхвърля границите на България и Гърция. Това събитие идва в геополитическа ситуация, в която руският ревизионизъм се спъва в смелата защита на украинския народ, но продължава да създава икономически проблеми, като превръща енергията в инструмент за изнудване на държави, каза на брифинг в Атина Мицотакис.
По думите му единственият отговор е бързо да се откажем от руските енергийните източници и да диверсифицираме енергийните маршрути.
По-рано в присъствието на президента на България Румен Радев и на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, служебният министър на енергетиката Росен Христов и гръцкият му колега Костас Скрекас подписаха два меморандума – единият за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод Александруполис-Бургас, а другият - за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ.
Гърция и България, освен всичко това, насърчават от три години насам това сътрудничество. То се задълбочава с меморандума за сътрудничество между министерствата на енергетиката на двете страни в областта на сигурността, доставките и съхранението на природен газ. Компаниите на двете страни ще могат да съхраняват природен газ в газохранилището в „Чирен“, добави Мицотакис. Българските компании ще могат да се възползват от Ревитуса до Атина, посочи премиерът на Гърция. По този начин компаниите от двете страни разполагат с осигурени резерви в случай на необходимост.
Това е двустранно споразумение с общоевропейски обхват, като превръща двете ни страни в кръстопът за пренос на газ, не само за Балканските страни, но и за останалата част от Европа, коментира още Мицотакис. То е продължение на подобен договор, който вече сме подписали с Италия и по този начин създадохме алтернативна енергийна мрежа със стратегическо значение, добави той.
София и Атина се ангажират още да проучат възможността за изграждане на нов петролопровод, който да свързва двете ключови пристанища Александруполис и Бургас, но и да свързва две морета – Егейско и Черно море, каза Мицотакис.
Той се обърна към президента Радев с думите, че този проект се заражда на фона на нови обстоятелства. Според него този петролопровод ще даде възможност да се пренася петрол по по-бърз и по-евтин начин, не само защото замества танкерите, задължени да преминават през Босфора, но и защото се съчетава със съоръжения, които са в експлоатация или са в процес на изграждане, коментира премиерът на Гърция, цитиран от БТА.
Вече сме в краен етап на изграждането на съоръженията за регазификация и съхранение на втечнен природен газ в Александруполис, посочи още Кириакос Мицотакис.