До 15 март България трябва да подготви темите и обосновката за исканото предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост. След 30 март преговорите с ЕК трябва да стартират. Това стана ясно днес от думите на зам.-министъра на енергетиката Еленко Божков, който говори в Стара Загора на форум, посветен на енергетиката. Той бе организиран от Института за енергиен мениджмънт и Агенцията за регионално икономическо развитие - Стара Загора.

В изложението си зам.-енергийният министър определи като изключително важно единомислието в парламента, проявено с решението от 12-и януари за предоговаряне на ангажиментите на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост. Еленко Божков обърна внимание на разминаването между синдикатите и служебното правителство. Докато синдикалните организации в "Марица изток" държат топлоцентралите на въглища да работят до 2038 г., в енергийната стратегия за следващите 30 години, представена от служебния министър Росен Христов, се залага хоризонт до 2035 г. Очакванията са, че предстоящите преговори няма да бъдат никак лесни.

Модераторът на срещата Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт коментира, че в предстоящото договаряне ЕК не е най-важният играч, а само посредник в процеса. "Окончателното решение ще бъде взето от Съвета на министрите", поясни Нейков.

В дискусията участва и заместник-кметът на община Стара Загора Радостин Танев. "Ние знаем какво означава регионът ни да бъде поставен под риск. Нужно е да развиваме индустриални зони, за да имаме плавен преход. Преход, който не бива да се случва за 1 или 2 години. За нас е важно да получим територията на летището, където да разширим своите индустриални зони", посочи той.