Тегленето на 1000 лева сега е пет пъти по-скъпо, отколкото преди година

Въпреки очакванията, че едновременно с вдигането на лихвите банкерите ще спрат да увеличават таксите за услугите си, това не се случва.

Обявените от БНБ средни цени по т.нар. разплащателни сметки на потребителите показват, че

извършването на операции на каса излиза още по-солено,

а мобилното и онлайн банкиране задържат цените си на предишните равнища.

Данните са изчислени средноаритметично на базата на подадени справки от 18 банки и клонове за таксите в тарифите им към 31 декември 2022 г.

Като причина за ръста на таксите експерти сочат увеличаването на наемите и цялата издръжка на банковите офиси, включително заплатите и осигуровките на служителите, както и значителните по обем инвестиции в нова техника и технологии, осигуряващи скорост и безопасност на операциите.

Най-драстично увеличение има при операции в брой на каса в банков офис, както и при някои услуги от банкомат.

Така, ако средната такса на банките като процент от сумата през 2021 г. бе 0,48%, но не по-малко от 4,38 лв., в края на 2022 г. и в момента вече е 0,58%, но не по-малко от 6,50 лв., което означава увеличение с близо 50%.

Внасянето на суми до 3000 лв. преди една година е струвало средно по 0,87 лв.,

сега таксата вече е средно 1,20 лв., или има ръст от близо 40%.

Драстично е повишението на таксите и при теглене на пари от банкомат. През 2021 г. таксата бе фиксирана и ако устройството бе от същата банка, струваше средно 0,26 лв., а за банкомат на друга банка - 1,14 лв.

Сега някои банки са запазили фиксираната такса, други обаче са въвели процент от сумата. При теглене от банкомат на същата банка средният размер на таксата е 0,13%, но не по-малко от 30 ст., а за устройсво на друга банка - 0,18%, но поне 1,39 лв.

Излиза, че тегленето на 1000 лв. от банкомат на същата банка ще струва пет пъти по-скъпо отпреди година.

Средната такса за вътрешнобанков превод на каса в офис се е увеличила до 3,05 лв. през 2022 г., или с над 30% за една година. Най-скъп се оказва вътрешнобанковият превод в големите институции, като обяснението е, че при тях става дума за големи обеми като брой преводи между множество клонове и офиси. Средната такса за междубанков превод на хартия БИСЕРА, която преди година бе малко над 4 лв., вече е с близо лев по-скъпа.

Тегленето на каса на по-малки суми в офис на банката е поскъпнало от 0,45% от сумата, но не по-малко от 4,38 лв. в края на 2021 г. до 0,58% от сумата, но не по-малко от 6,50 лв. в края на 2022 г. Внасянето на пари на каса също се таксува и възлиза на около 0,2% - 0,3% от сумата, но минимум 2-3 лв. в големите банки. Средно цената е 0,23% от сумата, но минимум 2,50 лв.

Банките продължават да стимулират ползването на мобилното и онлайн банкиране,

което вече е преобладаващият начин на разплащане в повечето от големите кредитни институции. При него почти няма поскъпване.

Извън преминаването към мобилно и онлайн банкиране финансови консултанти съветват да се поддържа минимален брой сметки и карти, да се комбинират преводи, да се купуват пакетни услуги в зависимост от профила на клиента, които предлагат известен брой безплатни преводи.