Близо две трети от българите подкрепят развитието на ядрената енергетика в страната, сочи изследване на агенция "Тренд". Това съобщи пред журналисти днес Евелина Славкова, съосновател на агенцията, предаде БТА.

Проучването е по поръчка на 3e-news.net, направено е в периода 4 – 12 февруари в 1003 ефективни интервюта с респонденти на възраст над 18 години и е представително за пълнолетното население на страната.

Според проучването, 28 процента напълно подкрепят развитието на ядрената енергетика, а 38 на сто по-скоро подкрепят този процес. Само 3 процента се обявяват срещу ядрената енергетика , а 7 процента са скептични за нейното развитие в България. Една четвърт (24 процента от хората) са обявили, че не могат да преценят какво да е бъдещето на този отрасъл на енергетиката.

Най-важно за технологията в атомната енергетика е нейната безопасност, са заявили 55 на сто от респондентите в проучването. По 15 процента от участниците са обявили, че най-важни са надеждността и цената на технологията.

Най-голямата полза от ядрената енергетика за обществото, е че гарантира енергийната сигурност на страната, посочват 61 процента от респондентите. На този въпрос анкетираните са могли да дадат повече от един отговор и затова 41 процента казват, че ядрените централи позволяват на България да бъде водещ износител на електрическа енергия в региона, което носи свежи пари в икономиката. По 19 процента от участниците в проучването обявяват, че ядрената енергетика е стълб е в базовите генериращи мощности, както и че е нисковъглеродна и осигурява бърз преход към чиста енергия.

Основен проблем на атомната енергетика е с отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, смятат 33 процента от хората. За други 25 на сто това е, че изграждането на нови мощности отнема твърде дълго време, а за 22 на сто - че не е достатъчно безопасна.

Около 60 на сто от участвалите в проучването са заявили, че подкрепят увеличаването на ядрените мощности у нас дългосрочно чрез запазване на съществуващите, както и чрез изграждане на допълнителни мощности.

За 39 на сто от хората е важно държавата да е едноличен собственик на ядрените централи. 34 на сто смятат, че тя трябва да запази едноличен контрол върху проектите, независимо от формата и размера на участието на други инвеститори. Само 7 на сто посочват, че трябва да се намерят стратегически инвеститори, които да поемат водещата роля, а българската държава да участва като пасивен финансов инвеститор на база съществуващите активи.

Около 76 на сто от хората заявяват, че не са запознати с данни на ООН, че ядрените централи имат най-ниски емисии на парникови газове, най-малко използване на площ и материали, и най-малки последици върху общественото здраве. Също така около три четвърти от хората не знаят, че парите от печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за 2022 г. бяха основният източник за компенсиране на цената на ел. енергията за фирмите през 2022 г., сочи още проучването.