В България средния размер на рентите е бил 278 евро на хектар или 27,8 евро на декар (около 54 лв.), като по този показател страната ни се намира на осмо място в ЕС, според данни за 2021 г., публикувани от Евростат.

Не всички фермери притежават земята, която обработват, като много избират да я наемат. В страните от ЕС годишните наемни цени на един хектар (ха, 10 декара) земеделска земя варират значително между държавите и регионите.

Наемането на един хектар обработваема земя и/или постоянни пасища варира за година от около 62 евро в Словакия до средно 836 евро в Нидерландия.

Сред регионите на ЕС наемането на един хектар земеделска земя е било най-скъпо през 2021 г. в нидерландския регион Флеволанд (1721 евро/ха), следван от Канарските острови в Испания (1119 евро/ха) и Атики в Гърция (927 евро/ха). С данни от 2020 г. регионът Венеция Джулия в Италия (1714 евро/ха) би бил сред регионите с най-високи цени на наемите.

За разлика от това, наемните цени са най-ниски в Централна-Северна земя и Горен Норланд (и двете 25 евро/ха) в Швеция, следвани от Източна Словакия (42 евро/ха) в Словакия. Постоянните пасища са основното използване на земеделска земя в тези региони, предаде БТА. 

Сред държавите от ЕС, които са отчели конкретни наемни цени за обработваема земя и за постоянни пасища, наемането на постоянни пасища винаги е било по-евтино от наемането на обработваема земя. Наемът за един хектар постоянни пасища през 2021 г. е варирал от ниските 39 евро средно в Словакия до 337 евро средно в Ирландия, в сравнение с наемните цени за обработваема земя, които са варирали между 79 и 466 евро в същите две страни.