Багдад и местните власти в иракски Кюрдистан подписаха споразумение, позволяващо да се възобнови от днес (4 април) износа на петрол от автономния регион към Турция, който беше прекъснат преди 10 дни, предаде Франс прес. Това е "временен" компромис, за да се сложи край на продължил дълго спор.
Това споразумение идва 48 часа, след като Багдад и някои други страни членки на ОПЕК обявиха, че съкращават драстично производството на петрол от май, което доведе до скок на цените на петрола.
Докато иракското правителство заложи на средна цена от 70 долара на барел, за да попълни бюджета си през идните три години, въпросът с кюрдския петрол продължава да "трови" отношенията му с Ербил.
Багдад възнегодува от факта, че автономен регион се справя самостоятелно, изнасяйки петрол към турското пристанище Джейхан, без да получава дивиденти.
Споразумението е подписано в Багдад в присъствието на премиера на Ирак Мохамед Шия ас-Судани и кюрдския му колега Масрур Барзани, допълва АФП.
То предвижда възобновяване на износа на кюрдски петрол до Джейхан от "днес", според високопоставено кюрдско лице.
Продажбите на кюрдски петрол ще минат в ръцете на Националната петролна компания на Ирак, а няма да се управляват изключително от властите в иракски Кюрдистан, обявиха високопоставено лице от иракското правителство и иракски кюрдски източник, пожелали анонимност.
Освен това приходите от кюрдския износ ще бъдат изплащани по сметка, управлявана от Ербил и контролирана от Багдад.
Това споразумение е "временно", подчерта Барзани в "Туитър" и ще е в сила до гласуването в иракския парламент на рамков закон за петрола и газа. "Този етап обаче е от жизненоважно значение, тъй като слага край на дългогодишен спор между Ербил и Багдад", добави той.
"Спорът" излезе извън иракските граници преди 10 дни, когато Турция спря да внася петрол от иракски Кюрдистан.
Арбитражният съд в Международната търговска камара в Париж отсъди преди това, че иракското правителство има право да иска да управлява износа.
През 2014 година Багдад заведе дело срещу турския си съсед в същия съд, след като Анкара обяви, че ще внася петрол от Иракски Кюрдистан, за да го транспортира до Джейхан, пише БТА.
Пренебрегвайки съпротивата на федералното правителство, Ербил започна да изнася за Турция. Понастоящем този износ е около 450 000 барела дневно.
Споразумението ще "даде възможност на Багдад да се включи в петролния сектор на иракски Кюрдистан, въпреки че за момента става дума само за продажбите", заяви пред АФП Йесар ас-Малеки, анализатор за Залива в Близкоизточното икономическо прочуване.
От своя страна "Ербил ще може да увеличи приходите си, прекратявайки рязкото понижение на цените", добави той.
Ирак, който е стълб в ОПЕК, се присъедини към някои други страни производители като Саудитска Арабия, Кувейт и ОАЕ, които обявиха в неделя, че понижават с 211 000 барела дневно производството си от май.
Според анализатори "тези доброволни корекции" имат за цел да повишат цената на петрола след неотдавнашен спад.