Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение, с което одобри изменения и допълнения на Правилата за търговия с електрическа енергия /ПТЕЕ/, съобщиха от регулатора. Целта на промените е по-справедливо разпределение на разходите за небаланси между търговските участници на пазара на електрическа енергия, което повишава ефективността на балансиращия пазар и допринася за енергийни доставки при минимални разходи.
На 8 март КЕВР проведе обсъждане на проект на Правила за изменение и допълнение на ПТЕЕ.
В обсъждането участваха представители на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), Националната електрическа компания (НЕК), Електрохолд, ЕВН и "Златни пясъци", Асоциация на търговците на електроенергия, Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори, Българска фотоволтаична асоциация, Институт за развитие и управление на ресурсите, Асоциация "Хидроенергия" и др. На проведеното обществено обсъждане преобладаващата част представители на заинтересованите страни изразиха принципна подкрепа на предлаганите изменения и ги определиха като навременни и допринасящи за правилното функциониране на пазара. Според тях с новата методика се завършва важен етап в реформата на балансиращия пазар и се въвеждат европейските практики за постигане на по-справедливи разходи за небаланси и за енергийни доставки при минимални разходи. От страна на КЕВР беше посочена необходимостта измененията да бъдат въведени без отлагане, тъй като запазването на сегашната ситуация деформира пазара и води до недостиг в цялата енергийна система, което застрашава енергийната сигурност на страната, съобщи БТА.
От КЕВР уточняват, че с промените е приета нова Методика за определяне на цени на балансиращата енергия, с която се създава механизъм за изчисляване на разходите за балансиране на координаторите на балансиращи групи във всеки период на сетълмент, статус на регулиране, позиция на небаланса (излишък/недостиг) и посока на плащане. Методиката се основава на резултатите от извършените симулации след въвеждането на 15-минутния период на сетълмент, с отчитане на реални данни за периода 1 октомври 2022 г. – 31 декември 2022 г. С методиката не се допуска отделни участници да се възползват от досегашните недостатъци на пазара, като умишлено избират да бъдат в недостиг/излишък, вместо да се стремят да прогнозират максимално точно баланса на групата си.
Освен приемане на новата методика, промените в ПТЕЕ създават нормативни предпоставки операторите на затворени електроразпределителни мрежи и операторите на съоръжения за съхранение на електрическа енергия да се превърнат в пълноценни участници на пазара, допълват от КЕВР. По този начин се гарантира тяхната равнопоставеност с останалите участници. Уреждат се и отношенията между участниците на енергийните пазари и съответните оператори на електрически мрежи, както и с Фонд "Сигурност на електроенергийната система".