Министърът на иновациите и растежа събра близо 200 представители на местната власт и областни управители в София

Призова за активно кандидатстване за развиване на индустриални зони в общините по плана за възстановяване и устойчивост

Националната среща “Индустриалните зони – растеж за общините и регионите” се проведе в “София Тех парк”. Присъстваха близо 200 представители на местната власт от цялата страна.

Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, главният директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Илияна Илиева и вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов

“Този месец отваряме за кандидатстване пета процедура по линия на Министерството на иновациите и растежа от плана за възстановяване и устойчивост – за развитие на индустриалните зони и паркове в България. Ще насочим бюджет от 212 млн. лв. Ние сме най-активното ведомство по отношение на плана”, заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев на организираната от министерството на 10 април национална среща “Индустриалните зони – растеж за общините и регионите” в “София Тех парк”.

Пред събралите се близо 200 представители на местната власт от цялата страна Пулев заяви, че с екипа му

работят на пълни обороти по мярката

По нея ще могат да кандидатстват оператори на всички индустриални зони и паркове в страната – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени или в напреднал етап на развитие.

Минималният размер на безвъзмездната помощ за проект е 1 млн. лв., а максималният - до 40 млн. лв., посочи още той.

По думите на Пулев с усилията на министри от служебния кабинет, на вицепремиера Пеканов, областните управители, министерствата и всички заинтересовани страни чрез много ясна визия и стратегия за подкрепа на индустриалните зони у нас Министерството на иновациите и растежа създава условия за привличане на големи международни инвеститори.

“От момента, в който стъпих в кабинета си в министерството, основният приоритет за мен и екипа ми е по най-чистия и прозрачен начин да работим в полза на гръбнака на българската икономика – малкия и средния бизнес, за предприемачите, за инвеститорите. Зад тези бизнеси обаче не забравяме, че

стоят хора със семейства и мечти да са все по-успешни,

но и трудности, пред които ги изправят кризите. Затова всичките ни усилия са насочени към подкрепа на хората с всички възможни средства, които ведомството има”, категоричен бе министър Пулев. Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, главният директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Илияна Илиева и вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов

Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, главният директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Илияна Илиева и вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов

Вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов подчерта, че създаването на индустриални зони и паркове дава тласък за развитие на всеки регион.

“Успехът на индустриалните зони е свързан с политиките, които насърчават иновациите, предприемачеството и сътрудничеството. Те са ключовите за успеха”, подчерта Пеканов, като даде пример с подобни индустриални паркове в различни европейски градове, които

са допринесли за увеличаване на работните места,

лидерските позиции на региона по отношение на конкретна индустрия, както и бурен икономически растеж.

Директорът на дирекция “Инструменти за икономически растеж” в министерството Анна Лютакова представи в детайли мярката за индустриалните зони и паркове, като посочи, че държавата в лицето на ведомството ще фокусира тези 212 млн. лв. за четири вида инфраструктура – довеждаща до зоната (пътни и железопътни връзки, преносни проводи), вътрешна (улици, алеи, паркинги, площади, железопътни линии, преносни проводи и съоръжения и др.), научно изследователска (изграждане, реконструкция и преустройство на сгради и помещения за научно изследователска и развойна дейност, иновации и технологичен трансфер, лаборатории за изпитвания и тестове, свързани с дейността на територията на индустриалната зона или парк) и екологична (зарядни станции на слънчеви батерии за електромобили).

Кандидатстването ще бъде обявено в следващите седмици, каза още тя.

Павел Лисев, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Фонда на фондовете към Министерството на иновациите и растежа, обяви че са заложили 70 млн. лв. за финансиране на инвестиции в индустриални зони и паркове. По думите му чрез тях ще се осигури подкрепа за инвестиции в рамките на нови или вече съществуващи индустриални паркове и извън тях, включително и в изграждане на производствена инфраструктура.

Иван Церовски, изпълнителен директор на Българската банка за развитие, обяви, че банката

планира облекчаване на условията за кредитиране

на операторите на индустриални зони с одобрени проекти по програма “Интелигентна индустрия” (AttractInvestBG) с фокус върху изграждането, реконструкцията или рехабилитацията на вътрешна инфраструктура.

Пред присъстващите главният директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Илияна Илиева представи европрограмите по линия на министерството, които ще финансират фирмите у нас с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност.

“В следващите седем години малкият и средният бизнес ще получат близо 3 млрд. лв. по новата Оперативна програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията”, а по програмата “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” – 2,14 млрд. лв.”, обяви тя. Само за първите 6 месеца на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа отваря отделно 6 процедури по плана за възстановяване и устойчивост за над 1 млрд. лв., стана ясно от думите ѝ.

По две от тях вече се пристъпва и към сключване на договори

с близо 2500 фирми за техните одобрени проекти, каза още Илиева. Националната среща “Индустриалните зони – растеж за общините и регионите” се проведе в “София Тех парк”. Присъстваха близо 200 представители на местната власт от цялата страна.

Националната среща “Индустриалните зони – растеж за общините и регионите” се проведе в “София Тех парк”. Присъстваха близо 200 представители на местната власт от цялата страна.

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева посочи и възможностите за финансиране на индустриалните зони и паркове по линия на МРРБ, което предстои в следващите месеци.

Подкрепата за инвеститорите от индустриалните зони обобщи в своята презентация и Христо Етрополски – заместник изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, която сертифицира проектите. След това Министерството на иновациите и растежа изплаща на общините и инвеститорите насърчителни мерки, като за миналата година даде близо 20 млн. лв. на различни български общини.

Бойко Таков – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, съобщи пред кметовете и областните управители, че агенцията ще включи малки и средни компании от различни региони в търговските си мисии и двустранни делегации зад граница, за да насърчава нови пазарни възможности.