200 млн. лева ще струва цялостен ремонт на четирите агрегата на ПАВЕЦ "Чаира". Това съобщи служебният министър на енергетичната Росен Христов, който  беше в авариралата през март 2022 година  помпено-акумулираща водноелектрическа централа.

ПАВЕЦ „Чаира“ има четири агрегата за производство на електроенергия, а в помпен режим тя качва водата от долния язовир в язовир "Чаира". Общата им мощност е над 860 мегавата. Така че един път тя произвежда електроенергия, а като качва водата с помпи, харчи ток в периоди на излишък на електроенергия в системата. Затова се казва, че тя е най-голямата батерия за съхранение на ток. 

Министър Христов заяви, че "Чаира" е важна при увеличаващият се брой заявления за присъединяване на възобновяеми мощности, които са с неравномерно производство на електроенергия.  А от март тя не работи. Тогава в един от агрегатите се появиха напуквания на прегради, които правят отворите за водата. 

Бяха спрени и останалите три машини, тъй като имаше опасения, че могат да се появят пукнатини и в другите.

Христов съобщи, че са правени два независими анализа - един от световно призната компания, а друг от екип на Техническия университет. Заключението е, че има умора на материала.

По конкретната причина за аварията обаче тече разследване. В тези приличащи на перки разделения в първия агрегат  се появиха пукнатини след рехабилитация и при пробен опит за пуск.  Прави се техническо проучване, което ще е готово до три месеца.

От екипа на министъра заявиха, че целият енергиен потенциал на нацията е впрегнат в решаването на казуса "Чаира". 

„Временното решение на държавата сега е да се започне с междинен ремонт на 2 хидроагрегата, който ще струва около по 10 млн. лв. единият, уточни министърът.