България е включена и във втория пакет, предвиден от ЕК за компенсация вследствие на засиления внос на земеделски стоки от Украйна. Това съобщи пред БНТ зам.-министърът на земеделието Георги Събев. След предвидените от предходния месец 16,75 млн. евро за България от земеделския резерв на ЕС, новото допълващо предложение от началото на тази седмица е за близо 10 млн. В първия пакет помощи са били включени Полша и Румъния, във втория - също и Словакия и Унгария.

"В България има земеделска стока за стойност близо 3 млрд. евро, тези близо 27 млн., които се предвиждат за България в този механизъм, няма да покрият всички щети", заяви Събев.

Той отбеляза, че за разлика от Полша и Румъния, за които има увеличение на средствата от втория транш, при нас има намаление - важно е да се разбере методологията, по която е смятано разпределението.

От административна гледна точка се търси решение както в краткосрочен период, така и дългосрочно. Търсенето на алтернативни решения е било обсъдено днес и на среща с министъра на земеделието на Украйна, който е на посещение у нас.

На среща с представителите на Полша, Румъния, Унгария и Словакия са обсъдили регламент, който е влязъл в сила преди броени дни - с него се забранява вносът на 4 стоки.

На територията на страната има украинска продукция, влязла преди забраната, особен проблем представлява слънчогледовото семе.

"Само от миналата година има увеличение над 30 пъти на слънчогледово семе. За някои други стоки, като слънчогледовото олио също има доста голям ръст, в меда имаме увеличение с почти 100% в сравнение с предходната година", заяви зам.-министърът на земеделието Георги Събев.

Той подчерта, че са в контакт и с производителите, и с преработвателите и търсят оперативни решения и за двете страни.