• През 2022-а стартираха и се подготвиха много нови инвестиции
  • Общината подкрепи усилията на Медицинския университет да разкрие ветеринарен факултет

През 2022 г. се забелязва оживление в социално-икономическото състояние на Плевен въпреки застаряващото и намаляващо население и сравнително слабата инвестиционна активност, които се влошиха още повече през пандемията.

В града са направени или поне подготвени

редица преки инвестиции в частни предприятия – наши и чужди

В разгара на пандемията фирмата за противопожарна техника “ДМТех” бе закупила терен от 5,5 дка, върху който построи нова производствена сграда и разшири производството, което се изнася в страни като Гърция, Италия, Армения, Турция и Азербайджан.

Немската “Леони”, която произвежда кабелни системи за автомобилопроизводството и е сред най-големите инвеститори в Северна България, разшири още производствената си база и увеличи персонала си от предишните 1700 на 2000 души.

Четири години след символичната първа копка на завода си в Плевен нейните инвестиции достигат 50 млн. лева.

Още един производител на компоненти за автомобилната индустрия – френската “Аквел”, заяви инвестиционно намерение за изграждане на своя производствена мощност.

МБАЛ “Сърце и мозък”, която изгради мащабен болничен комплекс с 356 легла още през 2020 г., през миналата година стартира изграждането на ново болнично крило - “Мама и аз”, с нови 184 легла. Освен болничното заведение, което ще бъде структура за асистирана репродукция, към него ще има и хотел със 100 места за близките на пациентите.

Два по-малки инвеститора – заводът за стъклен амбалаж “Рубин Трейдинг” и месопроизводителят “Валборген”, също разгърнаха производствените си мощности през миналата година.

През 2022 г. местната община подкрепи и усилията на Медицинския университет да разкрие Факултет по ветеринарна медицина.

Всички тези инвестиции все още не са отчетени от статистиката, но от данните за последните 3 години преди пандемията личи, че те са се увеличавали с по 10-ина процента всяка година.

Преките инвестиции на глава от населението и разходите на фирмите с регистрация в Плевен за придобиване на дълготрайни материални активи са около средните за страната, което за Северна България е по-скоро добър показател.

Стойността на произведената продукция на човек от населението се увеличава чувствително

– със 7,1% през 2022 г. до 15 500 лв. на човек при 27 200 лв. средно за страната.

В самата област обаче има доста неравномерно развитие. Например брутната добавена стойност на човек от населението в община Кнежа е 25 хил. лева по данни за 2021 г. и не само е три по-висока от тази в Плевен, но е и над средната за страната.

Причината за това обаче е много проста – в Кнежа се намира най-големият български производител на олио – “Олива” АД, който още през 2021 г. направи 1 млрд. лв. приходи, голяма част от износ. 

Ситуацията на международните пазари на слънчоглед и олио със сигурност е увеличила още повече тези приходи за 2022 г. и в икономическо отношение малката плевенска община е доста добре развита и със сигурност дърпа нагоре показателите на цялата област.

Близо да средното за страната е усвояването на европейски средства

в Плевен. И въпреки че 2022 г. е предпоследната година от предходния програмен период, в която може да се правят и отчитат инвестиции по оперативните програми, изплатените суми са значителните 2363 лв. на човек от населението, което е малко над средния за страната показател за тази година.

Средната заплата в Плевен нараства относително бързо през последните години с обичайните за този период между 9 и 11% годишно. През 2022 г. обаче средното възнаграждение за областта нараства с по-висок темп – 15%, като класира Плевен на 14-о място в страната и на първо в Северозападна България.

Тези тенденции водят до намаляване на бедността в региона. Делът на населението, живеещо с материални лишения, в областта е 24,7% при 19,4% средно за страната. Но делът на хората, живеещи под националната линия на бедност, спада по-осезаемо през последните години, достигайки 21,6% при 22,1% средно за страната.