Европейската комисия удължи ограниченията върху вноса на зърно от Украйна до 15 септември, като съответният регламент вече е публикуван в Официалния вестник на ЕС, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес, цитирайки изказване днес пред агенцията на министъра на земеделието и развитието на селските райони на Румъния Петре Дая.

„Регламентът на Европейския съюз вече е публикуван в Официалния вестник. Ограниченията за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна се удължават до 15 септември. Благодарение на упоритостта ни успяхме да подадем необходимата информация и Европейската комисия разбра трудностите, пред които са изправени фермерите, и взе решение, като се има предвид, че идва време за прибиране на реколтата и трябва да имаме свободни пространства, както и възможност да капитализираме реколтата както на вътрешния, така и на външния пазар“, каза Дая.

По отношение на отварянето на втория пакет от 100 милиона евро в помощ на земеделските производители, засегнати от евтиния внос от Украйна, в рамките на който комисията предложи да бъдат отпуснати почти 30 милиона евро за Румъния, Дая каза, че се очаква Унгария да отмени едностранната мярка, която е предприела спрямо украинското зърно.

„Надявам се, че след удължаването на ограниченията върху вноса на зърно от Украйна, след публикуването на Регламент 1100 от 5 юни 2023 г., Унгария ще отмени своята мярка и комисията ще освободи парите.“

Миналата седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски призова за безусловно премахване на всички експортни ограничения, наложени на украинската селскостопанска продукция, по време на разговора си с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде БТА.

Още през май Дая и колегите му от четири други страни членки на ЕС - България, Унгария, Полша и Словакия - изпратиха писмо до ЕК, в което поискаха ограничаване на вноса на украинска селскостопанска продукция и удължаване на срока след юни 5. Дая каза, че мярката подкрепя румънските фермери, които вече няма да се сблъскват с конкуренцията на украинската продукция на вътрешния пазар.