„Обществената необходимост от приемането на закона за личния фалит е изключително висока, защото фактическото положение в момента е изцяло в ущърб на добросъвестните длъжници.", заяви зам.-министърът на правосъдието Юлия Ковачева по време на международна конференция „Несъстоятелността на физическите лица“, организирана от Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ).

Ковачева обясни идеята на законопроекта на Министерство на правосъдието - разрешаването на проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица, влезли в спирала от дългове, не по тяхна вина, a по икономически, социални, здравословни и др. причини.

Предложеният от Министерството на правосъдието законопроект дава възможност добросъвестните длъжници да погасяват задълженията си според техните възможности, а кредиторите им да бъдат справедливо удовлетворени.

Миналата седмица Народното събрание прие с голямо мнозинство проекта на първо четене. Законът за несъстоятелност на физическите лица, известен като закона за личния фалит, е част от ангажиментите ни по Плана за възстановяване и устойчивост.

Той защитава добросъвестните длъжници, като става дума за задължения в размер на минимум 10 минимални работни заплати (в момента това са 7800 лева), натрупани за период не по-малък от 6 месеца.

„Проектът е плод на сериозна подготовка, следва традициите на българската правна система. С него е постигнат баланс между защитата на интересите на длъжника и на неговия кредитор, между финансовото обезпечаване на производството и ограничените финансови възможности на длъжника“, категорична бе зам.-министър Ковачева.

Тя увери, че по време на обществените консултации са били разгледани внимателно всички становища на заинтересованите страни.

„България е от малкото европейски държави, в които няма закон, уреждащ въпроса за несъстоятелността на физическите лица.“, каза по време на форума председателят на КЧСИ Иван Хаджииванов. И допълни, че гилдията подкрепя въвеждането на този правен институт у нас. Предупреди обаче, че обсъжданият законопроект трябва да бъде достатъчно прецизен и да почива на добрите европейски практики.

В конференцията взеха участие председателят на Комисията по правни въпроси в парламента Стою Стоев, съдебни изпълнителни от страната и чужбина и експерти от Прибалтика и Нидерландия.