- Смущаващо дълъг е срокът на споразумението с "Боташ", подписано от бившия енергиен министър, каза Радев
- Той е до 2035 година, а условията за прекатяване - тежки
- Споразумението е с гриф, което го пази от изнасяне на информация
Обвързващите ни ангажименти в споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската държавна енергийна компания „Боташ“ не са малко, но има и свобода - именно в нея се надяваме да постигнем по-добри условия по време на договарянето в момента с турската компания.
Това стана ясно от думите на енергийния министър Румен Радев по време на изслушването му в парламента.
На 3 януари тази година в присъствието на служебният министър на енергетиката Росен Христов и неговия турски колега Фатих Дьонмез беше подписано споразумението между двете компании, предвиждащото резервиране на капацитети за втечнен газ, регазификация и пренос на синьото гориво до България.
Преди дни от ведомството на Радев посочиха, че е започнала пълна проверка на целия процес, при който е сключен договора, заради съмнения за ощетяване на на българската страна.
Днес пред депутатите Радев отново подчерта, че е подписаният документ е споразумение, в рамките на което текат преговори и договорените клаузи има възможност да се оптимизират и предоговарят. Споразумението е с гриф, което го пази от изнасяне на информация, предупреди депутатите Радев.
Няма подписано споразумение за междусистема свързаност между България и Турция, но има тристранен протокол и е определен капацитет на входна точка "Странджа", каза още министъра на въпрос на ГЕРБ.
От "Възраждане" подчертаха, че споразумението предизвиква месеци наред въпроси към бившия енергиен министър Росен Христов, по времето на когото беше подписан договорът.
Какъв е обхватът на споразумението беше основният въпрос, който депутатите задаваха на министъра.
Като "най-сложния и комплексен въпрос" - така Радев определи питането на хората на Костадинов дали споразумението е добро и дали защитава националните ни интереси.
От думите му стана ясно, че моделът на ценообразуване не засяга и не ощетява "Булгаргаз".
Радев подчета, че е прозрачен поризхода на доставяния газ, срокът на споразумението е 2035 година, а условията за прекратяване - тежки.
Споразумението не обхващало ангажименти по отношение на евентуална намеса на "Боташ" в газопреносната ни структура или тази свързана със съхранение, стана ясно още от думите на министъра.